16 okt 2016 20:00

16 okt 2016 20:00

Lokala artister för Världens barn

TÖREBODA: Med ett och samma mål

Töreboda missionskyrka drog fullt hus på söndagseftermiddagen. Lokala artister stod för underhållningen och intäkterna går till insamlingen Världens barn.

Törebodaprofilen Jimmy Bölja, flera unga musikaliska talanger från missionsförsamlingen, körer och rutinerade musiker. Det blev ett program med bredd när Missionskyrkan öppnade dörrarna för sin gala för Världens barn.

Konferencierer var Erik Hallåsen och den nyanställda ungdomsledaren Elise Jensen. De berättade om syftet med insamlingen och vad den betyder för utsatta barn.

– Någon i en annan del av världen bryr sig om, sa Elise Jensen apropå att hopp är viktigt.

Julia Hallåsen svarade för finstämd sång, men hon läste också upp en stark berättelse om en flickas långa flykt som tog slut i Sverige.

– Fruktansvärt att barn ska behöva leva under sådana omständigheter. Men härligt att hon klarade att fly själv. Hon var 14 år när resan började i Somalia och 16 när hon kom till Sverige, sa Julia till MT.

Under eftermiddagen fick publiken höra flera sånger för fred. Däribland Per-Anders Skagerstams egna komposition, med text skriven av sin mor. Även Erik Frändberg, med band, överraskade med eget material.

Munspel till kaffet

En riktig glädjekick blev Sångstrålarnas framträdande. Och som vanligt sjöng Jimmy Bölja med inlevelse; denna gång tolkade han Michael Jackson. Andra artister som medverkade var Mava, Joel Fleur, Henric Stöök och Gunilla Fransson, Clara Lindgren och Linnea Olofsson, församlingens kör och tidigare kyrkomusiker Stellan Gustafsson. Och till fikat kunde man bland annat höra Oskar Hultman spela munspel.

Bakom kampanjen står Radiohjälpen. Från Töreboda denna söndagskväll blir det drygt 9 000 kronor via kollekt och swish.

Pastor Erik Hallåsen är efteråt väldigt nöjd med evenemanget.

– Jag är jättetacksam för alla artister som ställde upp. Vi fick ett program med bredd och vi fick fullt hus. Det är roligt att lyckas med det, med lokala artister här i Töreboda. Det känns fantastiskt kul.

Törebodaprofilen Jimmy Bölja, flera unga musikaliska talanger från missionsförsamlingen, körer och rutinerade musiker. Det blev ett program med bredd när Missionskyrkan öppnade dörrarna för sin gala för Världens barn.

Konferencierer var Erik Hallåsen och den nyanställda ungdomsledaren Elise Jensen. De berättade om syftet med insamlingen och vad den betyder för utsatta barn.

– Någon i en annan del av världen bryr sig om, sa Elise Jensen apropå att hopp är viktigt.

Julia Hallåsen svarade för finstämd sång, men hon läste också upp en stark berättelse om en flickas långa flykt som tog slut i Sverige.

– Fruktansvärt att barn ska behöva leva under sådana omständigheter. Men härligt att hon klarade att fly själv. Hon var 14 år när resan började i Somalia och 16 när hon kom till Sverige, sa Julia till MT.

Under eftermiddagen fick publiken höra flera sånger för fred. Däribland Per-Anders Skagerstams egna komposition, med text skriven av sin mor. Även Erik Frändberg, med band, överraskade med eget material.

Munspel till kaffet

En riktig glädjekick blev Sångstrålarnas framträdande. Och som vanligt sjöng Jimmy Bölja med inlevelse; denna gång tolkade han Michael Jackson. Andra artister som medverkade var Mava, Joel Fleur, Henric Stöök och Gunilla Fransson, Clara Lindgren och Linnea Olofsson, församlingens kör och tidigare kyrkomusiker Stellan Gustafsson. Och till fikat kunde man bland annat höra Oskar Hultman spela munspel.

Bakom kampanjen står Radiohjälpen. Från Töreboda denna söndagskväll blir det drygt 9 000 kronor via kollekt och swish.

Pastor Erik Hallåsen är efteråt väldigt nöjd med evenemanget.

– Jag är jättetacksam för alla artister som ställde upp. Vi fick ett program med bredd och vi fick fullt hus. Det är roligt att lyckas med det, med lokala artister här i Töreboda. Det känns fantastiskt kul.

  • Jenny Allvin