16 aug 2016 06:00

16 aug 2016 06:00

Fredsbergsförening 100-årsjubilerar

FREDSBERG: Skyttegille fostrade OS-medaljör

– Min önskan är att det blir fler fina framgångar för föreningen framöver.
Så säger den mångårige ungdomsledaren Lennart Karlsson i 100-årsjubilerande Fredsberg–Älgarås skyttegille.

Den 6 augusti 1916 grundades Fredsbergs skyttegille, som sedan 1993 är sammanslaget med Älgarås skytteförening. Initiativtagare och drivande kraft de första åren var ingenjör Tage Bilde.

– När skyttebanan byggdes i Röckel, Haga, uppläts mark gratis. Och arbetet med att anlägga banan var igång strax efter föreningens bildande. I november samma år var den klar med tre tavelställ och skjutriktning mot Fredsbergs mosse, berättar Lennart Karlsson i Kvarnbolet som har varit engagerad i klubben sedan 1939.

Knalle i trä

Den första banan lades ner någon gång på 1940-talet och en ny uppstod vid Riksberg. Men från och med 1973 utnyttjades Mariestads skjutbana vid Ymsen.

Lennart Karlsson har botaniserat bland tidningsklipp, fotografier och gamla protokollspärmar och kan bjuda på många fakta om föreningens historia. Under den första epoken vill han särskilt framhålla Sigfrid Johansson (ordförande 1920-1945) samt Olof Ohlsson som framstående skyttar.

– Senare storskyttar var bröderna Nils och Johan Larsson, Börje Lind, Sven Johansson och Lars-Erik Andersson.

Lennart Karlsson var liksom sina fyra barn – Thed, Gunilla, Anita och Anette – aktiv som skytt utöver övrigt engagemang i föreningen. Han var sekreterare i styrelsen 1953–1970 och ungdomsledare ”långt innan ordet uppfanns”.

– 1968 bildade jag ungdomssektionen i motvind, förslaget var inte så populärt.

Ola Nilsson blev sektionens första ordförande, Göran Karlsson sekreterare, Mats Ivarsson kassör och Lennart ledamot.

– 1971 inbjöd vi alla skytteföreningar i Skaraborg till Skaraborgs luftgevärsserier som håller på än i dag fast i skytteförbundets regi. Mitt nästa projekt var Vadsbo-Knallen som också var något jag startade mot alla odds. Tävlingen gick i 25 år och var jättepopulär.

Lennart visar en bild på vandringspriset, snidat i bokträ av Birger Wallerman i alla år utom mot slutet då en snidare i Tibro tog över.

– När det gäller lagtävlingar är mitt första minne från 1943. Då tog Fredsbergsskyttarna hem vandringspriset för alltid i Vadsbopokalen.

Till Amerika

En av deltagarna var Ingemar Gunnarsson som senare flyttade till USA och kom att ta OS-brons i Tokyo, 300 meter stående, fast då med sitt nya förnamn ”Martin”.

– Nästa stora lagseger var 1950 i Karlsborgspokalen i fältskytte. Fem inteckningar fordrades för sluterövring och det var väldigt jämnt men Fredsberg stod som slutsegrare. Det var en bragd, för Karlsborgs och Mariestads skyttar var inte lätta att tas med.

Under sin glanstid hade skyttegillet 85 medlemmar, Lennart hade som mest 38 ungdomar i träning. I dag är de runt 60 medlemmar totalt. Grenar genom åren har varit banskytte, fältskytte och luftgevär. I dag förekommer knappt banskytte och fältskytte alls.

För Lennart Karlsson var det viktigt att satsa på ungdomarna. Han berättar att ett hårt arbete lades ner på att få in intäkter till verksamheten. Bland annat städade man efter böndernas avverkning i skogarna och sålde flis, vilket blev så lyckat att skattemyndigheten till sist hörde av sig.

– Vi har även haft bingolottförsäljning och det har blivit ett par storvinster. Så vi har haft framgångar hit och dit.

Fira i höst

Nuvarande styrelse i skyttegillet är Marcus Nevlund, ordförande, Gunilla Karlsson, sekreterare, Mikaela Marklund, kassör samt ledamöterna Margareta Andersson och Mats Kagerin. Ungdomsrepresentant är Stephanie Nevlund. Hon är för övrigt skyttegillets mest kända skytt i dag, var uttagen till riksfinal i Skyttiaden i mars.

Lennart Karlsson vill tona ner sina egna skytteframgångar men han var högst delaktig i erövringen av ovan nämnda vandringspris. Han kan dessutom titulera sig Fredsbergsmästare 1952.

Hur ska då 100-årsjubileet firas?

– Vi har tänkt uppmärksamma det under Göta kanal masters i höst i Töreboda idrottshall, säger Gunilla Karlsson.

Den 6 augusti 1916 grundades Fredsbergs skyttegille, som sedan 1993 är sammanslaget med Älgarås skytteförening. Initiativtagare och drivande kraft de första åren var ingenjör Tage Bilde.

– När skyttebanan byggdes i Röckel, Haga, uppläts mark gratis. Och arbetet med att anlägga banan var igång strax efter föreningens bildande. I november samma år var den klar med tre tavelställ och skjutriktning mot Fredsbergs mosse, berättar Lennart Karlsson i Kvarnbolet som har varit engagerad i klubben sedan 1939.

Knalle i trä

Den första banan lades ner någon gång på 1940-talet och en ny uppstod vid Riksberg. Men från och med 1973 utnyttjades Mariestads skjutbana vid Ymsen.

Lennart Karlsson har botaniserat bland tidningsklipp, fotografier och gamla protokollspärmar och kan bjuda på många fakta om föreningens historia. Under den första epoken vill han särskilt framhålla Sigfrid Johansson (ordförande 1920-1945) samt Olof Ohlsson som framstående skyttar.

– Senare storskyttar var bröderna Nils och Johan Larsson, Börje Lind, Sven Johansson och Lars-Erik Andersson.

Lennart Karlsson var liksom sina fyra barn – Thed, Gunilla, Anita och Anette – aktiv som skytt utöver övrigt engagemang i föreningen. Han var sekreterare i styrelsen 1953–1970 och ungdomsledare ”långt innan ordet uppfanns”.

– 1968 bildade jag ungdomssektionen i motvind, förslaget var inte så populärt.

Ola Nilsson blev sektionens första ordförande, Göran Karlsson sekreterare, Mats Ivarsson kassör och Lennart ledamot.

– 1971 inbjöd vi alla skytteföreningar i Skaraborg till Skaraborgs luftgevärsserier som håller på än i dag fast i skytteförbundets regi. Mitt nästa projekt var Vadsbo-Knallen som också var något jag startade mot alla odds. Tävlingen gick i 25 år och var jättepopulär.

Lennart visar en bild på vandringspriset, snidat i bokträ av Birger Wallerman i alla år utom mot slutet då en snidare i Tibro tog över.

– När det gäller lagtävlingar är mitt första minne från 1943. Då tog Fredsbergsskyttarna hem vandringspriset för alltid i Vadsbopokalen.

Till Amerika

En av deltagarna var Ingemar Gunnarsson som senare flyttade till USA och kom att ta OS-brons i Tokyo, 300 meter stående, fast då med sitt nya förnamn ”Martin”.

– Nästa stora lagseger var 1950 i Karlsborgspokalen i fältskytte. Fem inteckningar fordrades för sluterövring och det var väldigt jämnt men Fredsberg stod som slutsegrare. Det var en bragd, för Karlsborgs och Mariestads skyttar var inte lätta att tas med.

Under sin glanstid hade skyttegillet 85 medlemmar, Lennart hade som mest 38 ungdomar i träning. I dag är de runt 60 medlemmar totalt. Grenar genom åren har varit banskytte, fältskytte och luftgevär. I dag förekommer knappt banskytte och fältskytte alls.

För Lennart Karlsson var det viktigt att satsa på ungdomarna. Han berättar att ett hårt arbete lades ner på att få in intäkter till verksamheten. Bland annat städade man efter böndernas avverkning i skogarna och sålde flis, vilket blev så lyckat att skattemyndigheten till sist hörde av sig.

– Vi har även haft bingolottförsäljning och det har blivit ett par storvinster. Så vi har haft framgångar hit och dit.

Fira i höst

Nuvarande styrelse i skyttegillet är Marcus Nevlund, ordförande, Gunilla Karlsson, sekreterare, Mikaela Marklund, kassör samt ledamöterna Margareta Andersson och Mats Kagerin. Ungdomsrepresentant är Stephanie Nevlund. Hon är för övrigt skyttegillets mest kända skytt i dag, var uttagen till riksfinal i Skyttiaden i mars.

Lennart Karlsson vill tona ner sina egna skytteframgångar men han var högst delaktig i erövringen av ovan nämnda vandringspris. Han kan dessutom titulera sig Fredsbergsmästare 1952.

Hur ska då 100-årsjubileet firas?

– Vi har tänkt uppmärksamma det under Göta kanal masters i höst i Töreboda idrottshall, säger Gunilla Karlsson.

  • Jenny Allvin