05 aug 2016 06:00

05 aug 2016 06:00

Laddar för invigningsfest

TÖREBODA: Fotbollsdag på Töreshov

Landslagsstjärna som gäst, massor av fotboll och barnaktiviteter. Det närmar sig invigningsfest på Töreshov.

Förutsättningarna var usla med vattensjuk mark. Men tack vare ett gediget grundarbete ligger nu konstgräsplanen redo på Töreshov. Och klubbens eldsjälar är riktigt stolta över resultatet.

– Det är en enorm investering för Töreboda IK, drygt 7,5 miljoner kronor är vi uppe i och då har projektet inte slutsummerats. Kommunen bjuder på räntan på sitt lån men det är till 100 procent klubbens investering, klargör ordförande Daniel Esplund.

– Om vi sköter mattan väl ska den hålla i tio–tolv år.

Området är inhägnat och belyst. En skylt vid entrén berättar om reglerna – snusprillor och lortiga skor hör exempelvis inte hemma på konstgräset. Esplund berättar att det är lagt enligt den senaste tekniken. Kommunen ansvarar för skötseln; mattan ska borstas regelbundet, så inte granulatet lägger sig ute på kanterna, och rengöras. Planen omgärdas av asfalt för att underlätta arbetet.

Musik och dans

Konstgräset har fått bekänna färg under sommarlovsaktiviteterna och fungerat väl, även efter en störtskur – det torkar fort.

– Tack vare denna satsning har gräsplanen fått vila i sommar och är nu alldeles utmärkt, säger Daniel Esplund.

På Fotbollens dag den 13 augusti blir det fotbollsturnering för allt från företag till kompisgäng, hoppborg för barnen och femkamp samt tremannafotboll med de yngsta barnen med sarg. Herrlaget spelar också match mot Jula BK dagen till ära. Sist men inte minst gästas klubben av rekordlandslagsspelaren Anders Svensson som föreläser och eventuellt invigningssparkar. Han blev för övrigt i dagarna klar för tv-programmet Mästarnas mästare 2017.

– Det blir en dag med en massa härlig fotboll. Vi vill att folk ska hitta hit då, säger Esplund.

– Det är en kommunal idrottsplats och en klubb med ett stort hjärta, fyller projektansvarige Conny Green i.

Cafeterian hålls öppen och det kommer att grillas hamburgare. Allt avslutas med invigningsmiddag i ishallen och musik och dans kvällen lång. Det lokala bandet Ölrepubliken spelar.

Förutsättningarna var usla med vattensjuk mark. Men tack vare ett gediget grundarbete ligger nu konstgräsplanen redo på Töreshov. Och klubbens eldsjälar är riktigt stolta över resultatet.

– Det är en enorm investering för Töreboda IK, drygt 7,5 miljoner kronor är vi uppe i och då har projektet inte slutsummerats. Kommunen bjuder på räntan på sitt lån men det är till 100 procent klubbens investering, klargör ordförande Daniel Esplund.

– Om vi sköter mattan väl ska den hålla i tio–tolv år.

Området är inhägnat och belyst. En skylt vid entrén berättar om reglerna – snusprillor och lortiga skor hör exempelvis inte hemma på konstgräset. Esplund berättar att det är lagt enligt den senaste tekniken. Kommunen ansvarar för skötseln; mattan ska borstas regelbundet, så inte granulatet lägger sig ute på kanterna, och rengöras. Planen omgärdas av asfalt för att underlätta arbetet.

Musik och dans

Konstgräset har fått bekänna färg under sommarlovsaktiviteterna och fungerat väl, även efter en störtskur – det torkar fort.

– Tack vare denna satsning har gräsplanen fått vila i sommar och är nu alldeles utmärkt, säger Daniel Esplund.

På Fotbollens dag den 13 augusti blir det fotbollsturnering för allt från företag till kompisgäng, hoppborg för barnen och femkamp samt tremannafotboll med de yngsta barnen med sarg. Herrlaget spelar också match mot Jula BK dagen till ära. Sist men inte minst gästas klubben av rekordlandslagsspelaren Anders Svensson som föreläser och eventuellt invigningssparkar. Han blev för övrigt i dagarna klar för tv-programmet Mästarnas mästare 2017.

– Det blir en dag med en massa härlig fotboll. Vi vill att folk ska hitta hit då, säger Esplund.

– Det är en kommunal idrottsplats och en klubb med ett stort hjärta, fyller projektansvarige Conny Green i.

Cafeterian hålls öppen och det kommer att grillas hamburgare. Allt avslutas med invigningsmiddag i ishallen och musik och dans kvällen lång. Det lokala bandet Ölrepubliken spelar.

  • Jenny Allvin