06 jul 2016 10:10

06 jul 2016 10:11

Cykelklubb arrangerar veteranmarknad

GÄSTHAMNEN I TÖREBODA

Till helgen arrangerar Töreboda cykelklubb veteranmarknad i gästhamnen. Mer än ett hundra utställare kommer finnas plats med ett stort utbud av varor för hjulfordon av alla dess slag.

– Intäkterna används till att finansiera föreningens verksamhet för aktiva och veteraner, berättar Claes Markusson

Cykelklubben har i dag ett tiotal aktiva som tävlar regelbundet. För att hålla kroppen i god form trampar Clases Markusson styvt 30 mil per vecka. Fika och hamburgare finns att handla för den som är fikasugen.

– Intäkterna används till att finansiera föreningens verksamhet för aktiva och veteraner, berättar Claes Markusson

Cykelklubben har i dag ett tiotal aktiva som tävlar regelbundet. För att hålla kroppen i god form trampar Clases Markusson styvt 30 mil per vecka. Fika och hamburgare finns att handla för den som är fikasugen.