29 nov 2015 17:45

29 nov 2015 17:46

Traditionell julskyltning i Töreboda

TÖREBODA: Stämningsfullt trots barmark

Nog var ett pudertäcke av snö önskat men julstämningen infann sig ändå i Töreboda på skyltsöndagen. Programmet gick i traditionens tecken och tomtetåget var en av höjdpunkterna.

Det är några plusgrader och uppehåll. Snön, som arrangörerna hoppats på, finns bara att beskåda på en plats på marknaden – där en skolklass erbjuder snö från Töreshov att krama till bollar som sedan får kastas mot ett plank. Julmarknadsgeneral Per Ottosson tycker ändå att den riktiga julstämningen finns där och han förutspår en fin skyltsöndag i Töreboda.

Eftermiddagen inleds med utdelningen av kommunens utvecklingsstipendium. En lång rad med ungdomar är på plats på scenen för ceremonins skull. Töreboda motorklubb är mottagare och kommunchef Tommy Sandberg säger i sitt tal att klubben bygger sin verksamhet på glädje, vilja och ett enastående engagemang.

Yngst i gänget är tvillingarna Theo och Liam Wikström. De drömmer om att bli så bra som de kända förarna Ryan Villopoto eller James Stewart.

– Hedrande, säger klubbens ordförande Kurt Karlsson om kommunens pris på 10 000 kronor, som nu går till ungdomsverksamheten.

Hantverk på loft

Vid LRF:s marknadsstånd funderar Niklas Nilsson över vad julskinkan väger. Han håller den i handen, gissar och är med i en tävling. Strax intill kör barnen minitraktorer på en bana.

Julskyltningen har många aktörer. Förutom alla handlare, som har extraöppet och lockar med erbjudanden, är det marknad på loftet i Café Visthuset. Där finns lokala hantverkare på plats. Frida Ahlbom och Ebba Vallgren gör dörrkransar respektive frivoliteter. Det senare är, förklarar Ebba, en gammal handarbetsteknik. Hon har dock förnyat den lite grann.

De spelar julmusik och jobbar på att bygga upp julstämningen.

– Lite skönt att sitta här och slippa se vädret, säger de.

Hos Töreboda-Björkängs hembygdsförening, i Magasinet, är det en strykande åtgång på tomteglögg och pepparkakor och på lotterna som är speciellt utformade och kan användas som julgranspynt. Där finns tomtar och änglar och fina priser presenteras i ett glasskåp. Viola Json Lindström är en av dem som har gjort pappersänglar. Hon rättar till lotterna efterhand i granen så att det ser jämnt och fint ut.

Programmet på torget innehåller sångunderhållning av kulturskolans elever som också svarar för årets luciatåg. När mörkret kommer och marschallerna lyser upp längs gatorna hörs musikkårens taktfasta musik, hovklapper mot asfalt och pinglande bjällror.

Målet för det långa tåget är torget där det enligt traditionen blir dans runt granen under Per Ottossons ledning.

Det är några plusgrader och uppehåll. Snön, som arrangörerna hoppats på, finns bara att beskåda på en plats på marknaden – där en skolklass erbjuder snö från Töreshov att krama till bollar som sedan får kastas mot ett plank. Julmarknadsgeneral Per Ottosson tycker ändå att den riktiga julstämningen finns där och han förutspår en fin skyltsöndag i Töreboda.

Eftermiddagen inleds med utdelningen av kommunens utvecklingsstipendium. En lång rad med ungdomar är på plats på scenen för ceremonins skull. Töreboda motorklubb är mottagare och kommunchef Tommy Sandberg säger i sitt tal att klubben bygger sin verksamhet på glädje, vilja och ett enastående engagemang.

Yngst i gänget är tvillingarna Theo och Liam Wikström. De drömmer om att bli så bra som de kända förarna Ryan Villopoto eller James Stewart.

– Hedrande, säger klubbens ordförande Kurt Karlsson om kommunens pris på 10 000 kronor, som nu går till ungdomsverksamheten.

Hantverk på loft

Vid LRF:s marknadsstånd funderar Niklas Nilsson över vad julskinkan väger. Han håller den i handen, gissar och är med i en tävling. Strax intill kör barnen minitraktorer på en bana.

Julskyltningen har många aktörer. Förutom alla handlare, som har extraöppet och lockar med erbjudanden, är det marknad på loftet i Café Visthuset. Där finns lokala hantverkare på plats. Frida Ahlbom och Ebba Vallgren gör dörrkransar respektive frivoliteter. Det senare är, förklarar Ebba, en gammal handarbetsteknik. Hon har dock förnyat den lite grann.

De spelar julmusik och jobbar på att bygga upp julstämningen.

– Lite skönt att sitta här och slippa se vädret, säger de.

Hos Töreboda-Björkängs hembygdsförening, i Magasinet, är det en strykande åtgång på tomteglögg och pepparkakor och på lotterna som är speciellt utformade och kan användas som julgranspynt. Där finns tomtar och änglar och fina priser presenteras i ett glasskåp. Viola Json Lindström är en av dem som har gjort pappersänglar. Hon rättar till lotterna efterhand i granen så att det ser jämnt och fint ut.

Programmet på torget innehåller sångunderhållning av kulturskolans elever som också svarar för årets luciatåg. När mörkret kommer och marschallerna lyser upp längs gatorna hörs musikkårens taktfasta musik, hovklapper mot asfalt och pinglande bjällror.

Målet för det långa tåget är torget där det enligt traditionen blir dans runt granen under Per Ottossons ledning.

  • Jenny Allvin