27 okt 2015 06:00

27 okt 2015 06:00

Om livet, Kristus och pannkakan

Läger med Svenska Kyrkans Unga i Töreboda

När Svenska Kyrkans Unga i Töreboda intar Skagagården för höstläger står pannkaksfest, schrocket och mörkerlek på programmet. Vilsamt och livligt om vartannat, konstaterar församlingspedagog Billy Joelsson.

Ungdomsgänget från Töreboda pastorat brukar samlas för läger i Skaga i anslutning till höstlovet. Den här gången är det pannkakstema. Underrubriken är ”Livet, Kristus och pannkakan”.

– Vi brukar alltid utmana Malin (husmor, MT:s anm) i köket. Vi använder även pannkakan som symbol i andakten, förklarar Billy Joelsson, som beskriver programmet som både muntert och djupt.

Årets upplaga samlar 26 deltagare. I höstsolen spelas ett slags skruvad krocket mellan de faluröda stugorna som utgör lägergården. I mörkret har man en övning som kallas schmyg. Den är hett önskad av återvändande deltagare. Spänningsfaktorn är hög.

Att uppfinna nya lekar är lite av föreningens signum. Det är lekfullt överlag. Bordsbönen blir ofta Bamsesången med egen text.

Bambufråga

Hanna Dashti väntar på sin tur att drämma till, eller varsamt putta, schrocketklotet. Hon trivs på lägret.

– Jätteroligt. Jag är här med mina vänner. Vi leker en massa och kommer in i väldigt konstiga diskussioner, till exempel om bambu. Är det gräs eller ett träd?

I köket går det inte att ta miste på vad som vankas till lunch. Malin Joelsson gräddar pannkakor, raggmunksvarianten. Det blir stekt fläsk till.

Hon gräddar frasiga tunna pannkakor och lite tjockare i panna. Något särskilt knep för att lyckas med pannkakorna har hon inte. Mer än att hitta en bra balans mellan mjölk, mjöl och matfett. Hon vänder dem sällan i luften men ibland gör hon fyrkantiga pannkakor på stekbordet.

Kyrkklockorna ringer till andakt i det lilla kapellet. Minuterna här inne blir en kontrast till det livliga spelet på gården. Ungdomarna har rosiga kinder och är lite andfådda när de bänkar sig. Här går de ner i varv före maten, med några tankeväckande ord från Billy Joelsson, sång och en stunds tystnad.

Det blir två nätter i skogsbygden innan lägret på söndagen avslutas i Älgarås kyrka.

Ungdomsgänget från Töreboda pastorat brukar samlas för läger i Skaga i anslutning till höstlovet. Den här gången är det pannkakstema. Underrubriken är ”Livet, Kristus och pannkakan”.

– Vi brukar alltid utmana Malin (husmor, MT:s anm) i köket. Vi använder även pannkakan som symbol i andakten, förklarar Billy Joelsson, som beskriver programmet som både muntert och djupt.

Årets upplaga samlar 26 deltagare. I höstsolen spelas ett slags skruvad krocket mellan de faluröda stugorna som utgör lägergården. I mörkret har man en övning som kallas schmyg. Den är hett önskad av återvändande deltagare. Spänningsfaktorn är hög.

Att uppfinna nya lekar är lite av föreningens signum. Det är lekfullt överlag. Bordsbönen blir ofta Bamsesången med egen text.

Bambufråga

Hanna Dashti väntar på sin tur att drämma till, eller varsamt putta, schrocketklotet. Hon trivs på lägret.

– Jätteroligt. Jag är här med mina vänner. Vi leker en massa och kommer in i väldigt konstiga diskussioner, till exempel om bambu. Är det gräs eller ett träd?

I köket går det inte att ta miste på vad som vankas till lunch. Malin Joelsson gräddar pannkakor, raggmunksvarianten. Det blir stekt fläsk till.

Hon gräddar frasiga tunna pannkakor och lite tjockare i panna. Något särskilt knep för att lyckas med pannkakorna har hon inte. Mer än att hitta en bra balans mellan mjölk, mjöl och matfett. Hon vänder dem sällan i luften men ibland gör hon fyrkantiga pannkakor på stekbordet.

Kyrkklockorna ringer till andakt i det lilla kapellet. Minuterna här inne blir en kontrast till det livliga spelet på gården. Ungdomarna har rosiga kinder och är lite andfådda när de bänkar sig. Här går de ner i varv före maten, med några tankeväckande ord från Billy Joelsson, sång och en stunds tystnad.

Det blir två nätter i skogsbygden innan lägret på söndagen avslutas i Älgarås kyrka.

  • Jenny Allvin