03 jul 2015 12:32

03 jul 2015 14:22

Foto: Johan Carlén

Töreboda var inte vad Twisted Sister föreställt sig

– Vi trodde inte det skulle vara så här galet, så vilt. Vi hade inte förväntat oss detta.
Twisted Sisters legendariske frontman Dee Snider rockade så svetten rann och hyllade Törebodas publik.
– Han är min nya idol, kontrar festivalgeneral Per Ottosson.

Hårdrockslegendarerna tog flyget från USA till Göteborg och sedan bussen till Töreboda för en unik Sverigespelning på festivalens första kväll. När de kom till Göteborg och tittade ut från hotellrummet tänkte de att det var där nånstans de skulle möta publiken.

Men bussen tog dem till Skaraborg och orten vid Göta kanal. De såg lantgårdar och kossor utmed vägen och funderade: ”Vart fan har de tagit oss?”

”I vår kyrka”

Rockstjärnorna blev dock överväldigade av mottagandet på Töreboda torg vid midnatt. Fansen var hängivna, kunde varenda textrad och gjorde allt för att visa sin kärlek till bandet. Dee Snider ville i gengäld ge alla uppmärksamhet.

– Jag ser er! Ni på balkongerna, ni längst bort, jag ser er alla.

– Och det är unga människor här. Trots att vi är gamla gubbar på scenen, sa han och svängde med sitt rosa mickstativ.

Det sprakade om Twisted Sisters show. Inte bara för att det brann eldar och smällde vid scenkanten. Det var en enorm energi – ändå väldigt coola ”gubbar”.

60-årige Dee Snider kastade sig på golvet och slängde med sitt långa hår, rocken åkte av under en av de första låtarna, lite senare försvann även linnet. Gitarrister och basist hann också med instrumentbyten.

– Om du tror på rock'n'roll är du välkommen till vår kyrka, ropade sångaren.

Trummisen hedrades

Det blev känslomässigt när de hyllade sin trummis, AJ Pero, som avled av en hjärtattack tidigare i år. Twisted Sister bildades i New York 1973. Tre år senare gick sångaren Dee Snider med i bandet och AJ Pero anslöt 1982.

Publiken tände sina mobiler för att hedra minnet av AJ Pero. Dee Snider bad fansen om hjälp att ge honom styrka i sången. Alla musikerna var berörda, Dee Snider tryckte högerhanden mot sitt hjärta och berättade att AJ Pero brann för musiken.

Efter 40 år har Twisted Sister bestämt sig för att lägga ner. Nästa år gör de sin sista turné. Spelningen i Töreboda kanske var den sista i Sverige.

Publiken protesterade när sångaren berättade om beslutet. Tillsammans med bandet sjöng de ”We're not gonna take it”.

– Men vem vet, om det långa lockiga hårsvallet består så kanske vi dyker upp igen, skämtade Snider.

Raka vägen hem

Världshiten ”I wanna rock” ljöd över Töreboda. Efter spelningen gick artisterna raka vägen från scenen till bussen för färd mot flygplanet som skulle ta dem hem.

– Dee Snider kom fram till mig under konserten, bakom scenen, för att tacka, berättar Per Ottosson som har funnit en ny idol.

– Vilket fullblodsproffs. Han hade allt. En riktig underhållare.

– Man såg glädjen hos dem av responsen från publiken. De trodde inte sina ögon när de gick på scenen och såg folkhavet framför sig.

Hårdrockslegendarerna tog flyget från USA till Göteborg och sedan bussen till Töreboda för en unik Sverigespelning på festivalens första kväll. När de kom till Göteborg och tittade ut från hotellrummet tänkte de att det var där nånstans de skulle möta publiken.

Men bussen tog dem till Skaraborg och orten vid Göta kanal. De såg lantgårdar och kossor utmed vägen och funderade: ”Vart fan har de tagit oss?”

”I vår kyrka”

Rockstjärnorna blev dock överväldigade av mottagandet på Töreboda torg vid midnatt. Fansen var hängivna, kunde varenda textrad och gjorde allt för att visa sin kärlek till bandet. Dee Snider ville i gengäld ge alla uppmärksamhet.

– Jag ser er! Ni på balkongerna, ni längst bort, jag ser er alla.

– Och det är unga människor här. Trots att vi är gamla gubbar på scenen, sa han och svängde med sitt rosa mickstativ.

Det sprakade om Twisted Sisters show. Inte bara för att det brann eldar och smällde vid scenkanten. Det var en enorm energi – ändå väldigt coola ”gubbar”.

60-årige Dee Snider kastade sig på golvet och slängde med sitt långa hår, rocken åkte av under en av de första låtarna, lite senare försvann även linnet. Gitarrister och basist hann också med instrumentbyten.

– Om du tror på rock'n'roll är du välkommen till vår kyrka, ropade sångaren.

Trummisen hedrades

Det blev känslomässigt när de hyllade sin trummis, AJ Pero, som avled av en hjärtattack tidigare i år. Twisted Sister bildades i New York 1973. Tre år senare gick sångaren Dee Snider med i bandet och AJ Pero anslöt 1982.

Publiken tände sina mobiler för att hedra minnet av AJ Pero. Dee Snider bad fansen om hjälp att ge honom styrka i sången. Alla musikerna var berörda, Dee Snider tryckte högerhanden mot sitt hjärta och berättade att AJ Pero brann för musiken.

Efter 40 år har Twisted Sister bestämt sig för att lägga ner. Nästa år gör de sin sista turné. Spelningen i Töreboda kanske var den sista i Sverige.

Publiken protesterade när sångaren berättade om beslutet. Tillsammans med bandet sjöng de ”We're not gonna take it”.

– Men vem vet, om det långa lockiga hårsvallet består så kanske vi dyker upp igen, skämtade Snider.

Raka vägen hem

Världshiten ”I wanna rock” ljöd över Töreboda. Efter spelningen gick artisterna raka vägen från scenen till bussen för färd mot flygplanet som skulle ta dem hem.

– Dee Snider kom fram till mig under konserten, bakom scenen, för att tacka, berättar Per Ottosson som har funnit en ny idol.

– Vilket fullblodsproffs. Han hade allt. En riktig underhållare.

– Man såg glädjen hos dem av responsen från publiken. De trodde inte sina ögon när de gick på scenen och såg folkhavet framför sig.

  • Jenny Allvin