06 jun 2015 15:39

06 jun 2015 15:39

Foto: Jenny Allvin

Glatt firande hos golfklubben

MÅNSARUD: Invigning, högtidstal och stipendieutdelning

Det fanns mycket att fira på en och samma dag när Töreboda golfklubb stod värd för kommunens nationaldagsfirande. I natursköna Månsarud invigdes först banans världskända nyrenoverade hål tio. Just då höll regnet upp.

Månsarud är berömt i golfvärlden, inte minst för hål tio. Dalocs koncernchef Inga-Lisa Johansson förrättade invigningen, men erkände att hon själv ännu inte har lyckats få golfbollen att komma över på andra sidan vattnet.

– Har vi något av världskvalitet så ska vi se till att rädda det, motiverade hon renoveringen.

Bröllopsdag

Sedan slogs det första symboliska slaget och klubbens sportchef och pro Mikael Larsson lyckades fint trots avståndet – 98 meter.

– Jag har tränat många tusen timmar, sa han ödmjukt.

Firandet fortsatte bakom golfrestaurangen med prisutdelning i förmiddagens tävling till 50-årsjubileets ära. Stämningen var på topp. Och även om det kom några regndroppar då och då så blev dagen mest solig.

Kommunen delade ut sina tre kultur- och fritidsstipendier på vardera 5 000 kronor. Gunnar Svantesson, Älgarås, uppmuntrades för sitt stora engagemang för hembygden, bland annat har han gjort en omfattande torpinventering.

– Det här är en speciell dag på ytterligare ett vis för mig, avslöjade kulturpristagaren, som fick applåder när han berättade varför:

– Min fru och jag firar guldbröllop.

”Vi älskar Sverige”

Arabiska föreningen i Töreboda fick stipendiet för verksamhet på lika villkor. I motiveringen slog kommunen fast att föreningen på ett bra sätt bidrar till integration och att verksamheten är viktig både för medlemmarna och för samhället i övrigt.

– Stort tack! Vi älskar Sverige och vi älskar Töreboda, utropade Hossein Mostafa.

Fritidsstipendiaterna David Hellgren och Hampus Carlsson är ungdomsledarna som tar steget vidare och blir ansvariga för BK Halnas A-lag. De har stått för många förtjänstfulla insatser för idrottslivet i kommunen, enligt motiveringen till priset.

– Titta gärna förbi kommande säsong så ska vi bjuda på uppvisning, hälsade innebandykillarna.

Hyllade bönder

Töreboda musikkår och drillflickor hade som vanligt en central plats i nationaldagsfirandet. Fanbärare var Daniella Kälvelid, barnbarn till dirigent Ingemar Gustafsson i musikkåren. Hon var stand in för sin mamma och fixade det galant.

Högtidstalare i år var småbarnsföräldern och företagaren Mia Gustavsson som fick en extra applåd för sin hyllning till svenska lantbrukare. Före det fyrfaldiga levet och nationalsången överlämnade kommunen också en gåva i form av ett träd till den 50-åriga golfklubben. Dagen avslutades i golfens tecken, då klubbchef Ingemar Olofsson lovade att alla som önskade kunde prova på sporten.

Månsarud är berömt i golfvärlden, inte minst för hål tio. Dalocs koncernchef Inga-Lisa Johansson förrättade invigningen, men erkände att hon själv ännu inte har lyckats få golfbollen att komma över på andra sidan vattnet.

– Har vi något av världskvalitet så ska vi se till att rädda det, motiverade hon renoveringen.

Bröllopsdag

Sedan slogs det första symboliska slaget och klubbens sportchef och pro Mikael Larsson lyckades fint trots avståndet – 98 meter.

– Jag har tränat många tusen timmar, sa han ödmjukt.

Firandet fortsatte bakom golfrestaurangen med prisutdelning i förmiddagens tävling till 50-årsjubileets ära. Stämningen var på topp. Och även om det kom några regndroppar då och då så blev dagen mest solig.

Kommunen delade ut sina tre kultur- och fritidsstipendier på vardera 5 000 kronor. Gunnar Svantesson, Älgarås, uppmuntrades för sitt stora engagemang för hembygden, bland annat har han gjort en omfattande torpinventering.

– Det här är en speciell dag på ytterligare ett vis för mig, avslöjade kulturpristagaren, som fick applåder när han berättade varför:

– Min fru och jag firar guldbröllop.

”Vi älskar Sverige”

Arabiska föreningen i Töreboda fick stipendiet för verksamhet på lika villkor. I motiveringen slog kommunen fast att föreningen på ett bra sätt bidrar till integration och att verksamheten är viktig både för medlemmarna och för samhället i övrigt.

– Stort tack! Vi älskar Sverige och vi älskar Töreboda, utropade Hossein Mostafa.

Fritidsstipendiaterna David Hellgren och Hampus Carlsson är ungdomsledarna som tar steget vidare och blir ansvariga för BK Halnas A-lag. De har stått för många förtjänstfulla insatser för idrottslivet i kommunen, enligt motiveringen till priset.

– Titta gärna förbi kommande säsong så ska vi bjuda på uppvisning, hälsade innebandykillarna.

Hyllade bönder

Töreboda musikkår och drillflickor hade som vanligt en central plats i nationaldagsfirandet. Fanbärare var Daniella Kälvelid, barnbarn till dirigent Ingemar Gustafsson i musikkåren. Hon var stand in för sin mamma och fixade det galant.

Högtidstalare i år var småbarnsföräldern och företagaren Mia Gustavsson som fick en extra applåd för sin hyllning till svenska lantbrukare. Före det fyrfaldiga levet och nationalsången överlämnade kommunen också en gåva i form av ett träd till den 50-åriga golfklubben. Dagen avslutades i golfens tecken, då klubbchef Ingemar Olofsson lovade att alla som önskade kunde prova på sporten.

  • Jenny Allvin