23 mar 2015 13:05

23 mar 2015 13:05

Glad fest för PRO:s nya högkvarter

TÖREBODA

Den nya PRO-lokalen blev ett lyft för föreningen. Det konstaterar flera av medlemmarna när det på torsdagen ställs till med invigningskalas.

Levande musik bjuds, Arne Larsson och Sten Gustavsson står för den, och så vankas fika. Det är lottförsäljning, en liten loppis finns i lokalen och eftersom påsken närmar sig passar PRO på att sälja påskris med pynt som egna eldsjälar har knåpat ihop på föreningens pysseltid.

Det finns också bildpärmar att ta del av från verksamhetsåren. Invigningen blir välbesökt, ute lyser solen och dörren står öppen. När duon, efter en paus, greppar trumpinnar och dragspel igen blir Åse Magnusson så upplivad att hon dansar.

 

Levande musik bjuds, Arne Larsson och Sten Gustavsson står för den, och så vankas fika. Det är lottförsäljning, en liten loppis finns i lokalen och eftersom påsken närmar sig passar PRO på att sälja påskris med pynt som egna eldsjälar har knåpat ihop på föreningens pysseltid.

Det finns också bildpärmar att ta del av från verksamhetsåren. Invigningen blir välbesökt, ute lyser solen och dörren står öppen. När duon, efter en paus, greppar trumpinnar och dragspel igen blir Åse Magnusson så upplivad att hon dansar.

 

  • Jenny Allvin jenny.allvin@mariestadstidningen.se