09 okt 2014 16:26

23 jan 2015 14:43

Urfabrik fick pris för samarbete

TÖREBODA:

När gott samarbete mellan skola och arbetsliv skulle premieras blev företaget Westerstrands en av tre vinnare. De nominerades av Centralskolan i Töreboda och priset delades ut på Gymnasiedagarna i Göteborg.

Det blev inget pris för Vadsbogymnasiet i Mariestad eller Centralskolan i Töreboda, men deras nomineringar i sig var prestigefyllda. Det framhölls vid prisutdelningen att konkurrensen varit hård.

Däremot blev det pokal, diplom och blommor för urfabriken i Töreboda, som var en av tre i kategorin mindre företag. Av juryns motivering framgår att företaget närmar sig skolorna i kommunen genom flera ”innovativa aktiviteter” samt att det bedriver fadderverksamhet.

– Samarbetet med Centralskolan var avgörande. Mycket är deras förtjänst, säger vd Johan Johansson om utmärkelsen.

Skolans studie- och yrkesvägledare Rodica Lotrean kontrar med att arbetsplatsen alltid ställer upp när det gäller praktikplats och annat.

– De delar inte bara med sig klockor utan även tid för våra elever.

Inte slut

Och samarbetet fortsätter. På torsdagen hade företaget studiebesök av en skolklass. Eleverna var frågvisa: ”Hur lång tid tar det att göra den minsta klockan?”, ”Är det sant att ni exporterar till Indien?”, ”Vad är klockan?” ...

Produktionschef Sören Birgersson som nyligen har arbetat med Centralskolan i ett par designprojekt hann knappt svara på en fråga förrän nästa dök upp.

Under ett antal år har SAK-rådet genom priset ”Utmärkelsen” uppmärksammat och premierat verksamheter som arbetar särskilt bra och kvalitativt med samverkan mellan skola och arbetsliv. Syftet är att inspirera fler skolor och arbetsplatser att utveckla ett samarbete till nytta för elev, skola och arbetsliv.

Kategorin större företag vanns av White arkitekter, Göteborg. Bästa grundskola blev Sinntorpsskolan, Lindome och kategorin gymnasieskola vanns av Aniaragymnasiet, Göteborg.

Det blev inget pris för Vadsbogymnasiet i Mariestad eller Centralskolan i Töreboda, men deras nomineringar i sig var prestigefyllda. Det framhölls vid prisutdelningen att konkurrensen varit hård.

Däremot blev det pokal, diplom och blommor för urfabriken i Töreboda, som var en av tre i kategorin mindre företag. Av juryns motivering framgår att företaget närmar sig skolorna i kommunen genom flera ”innovativa aktiviteter” samt att det bedriver fadderverksamhet.

– Samarbetet med Centralskolan var avgörande. Mycket är deras förtjänst, säger vd Johan Johansson om utmärkelsen.

Skolans studie- och yrkesvägledare Rodica Lotrean kontrar med att arbetsplatsen alltid ställer upp när det gäller praktikplats och annat.

– De delar inte bara med sig klockor utan även tid för våra elever.

Inte slut

Och samarbetet fortsätter. På torsdagen hade företaget studiebesök av en skolklass. Eleverna var frågvisa: ”Hur lång tid tar det att göra den minsta klockan?”, ”Är det sant att ni exporterar till Indien?”, ”Vad är klockan?” ...

Produktionschef Sören Birgersson som nyligen har arbetat med Centralskolan i ett par designprojekt hann knappt svara på en fråga förrän nästa dök upp.

Under ett antal år har SAK-rådet genom priset ”Utmärkelsen” uppmärksammat och premierat verksamheter som arbetar särskilt bra och kvalitativt med samverkan mellan skola och arbetsliv. Syftet är att inspirera fler skolor och arbetsplatser att utveckla ett samarbete till nytta för elev, skola och arbetsliv.

Kategorin större företag vanns av White arkitekter, Göteborg. Bästa grundskola blev Sinntorpsskolan, Lindome och kategorin gymnasieskola vanns av Aniaragymnasiet, Göteborg.

  • Jenny Allvin