04 jul 2014 06:00

23 jan 2015 14:39

Foto: Eva Renverth

Sommartema på Magasinet

Med extra öppet och ett nytt sommartema vill Hembygdsföreningen nu locka intresserade till museet i Magasinet mitt i Töreboda. Här hyser byggnaden i tre våningar både fotoutställning och över 4000 skänkta föremål av allehanda slag.

Liksom själva byggnaden är föremålen mest från slutet av 1800-talet och till beskådan finns jordbruksredskap, plogar och harvar i trä, på en våning är föremålen samlade i yrkeskategorier i montrar. Och mitt i entrén finner man en hel inredning tillverkad 1881, från en lanthandel som en gång fanns i Fägre mellan åren 1881 och 1921. Affärsinredningen har sedan också kompletterats med alla sorters föremål som kan tänkas finnas i en lanthandel: skyltar, burkar, vikter och mycket mer.

Hembygdsföreningen

Töreboda -Björkängs Hembygdsförening, med i runda tal 200 medlemmar, håller i trådarna både när det handlar om sommarutställningen och i museets samlingar, och har så gjort sedan föreningen bildades i mitten på 80-talet, på initiativ av rektorn på Sötåsen, Albert Fransson.

– Han skänkte många föremål själv och samlade in, berättar Stig Karlsson från föreningen. Bland museets bästa föremål tycker jag att affärsinredningen är, och så är jag förtjust i den här riktigt gamla varuautomaten mest tillverkad i trä, den är verkligen charmig, fortsätter Stig och plockar fram en lämplig ”slant” för att visa hur konstruktionen fungerar.

Temautställning

Vägg i vägg huserar Bengt och Gunnel Andersson med årets sommarutställning och årets tema, skolfoton och leksaker.

– Hit kommer både infödda och besökare för att titta på bilder berättar Bengt, förra året hade vi runt 500 besökare, då var temat Brottarklubben. Nu är bilder från kommunens skolor uppsatta på skärmar, från bland annat den gamla folkhögskolan. Vaktar över det hela gör en liten samling sevärda äldre leksaker.

– Spännande att få se de gamla fotona, tur att hembygdsföreningen sparat dem, säger besökaren Kerstin Wallenius som bor sedan många år i Töreboda.

– För att skapa mera intresse för återväxten i vår förening och locka unga att intressera sig för de gamla sakerna bjuder vi in skolklasser varje år, och i juli har vi extraöppet, berättar Stig.

Liksom själva byggnaden är föremålen mest från slutet av 1800-talet och till beskådan finns jordbruksredskap, plogar och harvar i trä, på en våning är föremålen samlade i yrkeskategorier i montrar. Och mitt i entrén finner man en hel inredning tillverkad 1881, från en lanthandel som en gång fanns i Fägre mellan åren 1881 och 1921. Affärsinredningen har sedan också kompletterats med alla sorters föremål som kan tänkas finnas i en lanthandel: skyltar, burkar, vikter och mycket mer.

Hembygdsföreningen

Töreboda -Björkängs Hembygdsförening, med i runda tal 200 medlemmar, håller i trådarna både när det handlar om sommarutställningen och i museets samlingar, och har så gjort sedan föreningen bildades i mitten på 80-talet, på initiativ av rektorn på Sötåsen, Albert Fransson.

– Han skänkte många föremål själv och samlade in, berättar Stig Karlsson från föreningen. Bland museets bästa föremål tycker jag att affärsinredningen är, och så är jag förtjust i den här riktigt gamla varuautomaten mest tillverkad i trä, den är verkligen charmig, fortsätter Stig och plockar fram en lämplig ”slant” för att visa hur konstruktionen fungerar.

Temautställning

Vägg i vägg huserar Bengt och Gunnel Andersson med årets sommarutställning och årets tema, skolfoton och leksaker.

– Hit kommer både infödda och besökare för att titta på bilder berättar Bengt, förra året hade vi runt 500 besökare, då var temat Brottarklubben. Nu är bilder från kommunens skolor uppsatta på skärmar, från bland annat den gamla folkhögskolan. Vaktar över det hela gör en liten samling sevärda äldre leksaker.

– Spännande att få se de gamla fotona, tur att hembygdsföreningen sparat dem, säger besökaren Kerstin Wallenius som bor sedan många år i Töreboda.

– För att skapa mera intresse för återväxten i vår förening och locka unga att intressera sig för de gamla sakerna bjuder vi in skolklasser varje år, och i juli har vi extraöppet, berättar Stig.

  • Ewa Renverth