03 jul 2014 11:55

23 jan 2015 14:39

Fiskelycka under Gösanatten

Många team på nattligt fiske

Töreboda Trollingklubb arrangerar sedan några år tillbaka ett antal återkommande träffar/fisketävlingar och tanken bakom är att det ska ske någon form av fiske i alla större sjöar i Skaraborg. Vid den här årstiden genomför man en träff vid sjön Viken och då handlar det om gösfiske.

– Till årets ”göspremiär ”i slutet på juni kom hela 25 team, berättar klubbens ordförande Mikael Wikström, och 23 av dem mätte in fisk. Ja, vi väger inte utan mäter fisken, och vi kallar det egentligen inte för tävling utan för träffar. Klubben har runt 40 medlemmar och bildades för fem år sedan, och till träffarna kommer också team långväga ifrån, sist ända från Linköping för att fiska gös i Viken.

Lång natt

Klockan sju på kvällen kördes fiskandet i gång och sedan väntade en lång natt för teamen, i hela fjorton timmar fiskades det innan inmätningen kunde börja. Vinnare blev team ”Blomman” som halade in hela tre vackra gösar från Vikens vatten.

– I april fiskar vi Vänernlax, i juni gös, i augusti sedan är det dags att ge sig av till Vättern och Granvik för röding, lax och öring, fortsätter Mikael Wikström. Och så blir det gäddträff i Skagern om det går att genomföra i september, i form av ”catch and release”.

Metarträff

– För i år vill vi arrangera något för barn och ungdomar, säger Mikael och då hade vi tänkt oss att fixa med en metarträff vid kanalen mitt i sommaren, nu i juli. Då hoppas vi att det kommer många från Töreboda kommun, och att vi kanske också kan locka besökande ungdomar, till exempel från campingen, som också vill vara med och få lära om och pröva på fiske.

– Till årets ”göspremiär ”i slutet på juni kom hela 25 team, berättar klubbens ordförande Mikael Wikström, och 23 av dem mätte in fisk. Ja, vi väger inte utan mäter fisken, och vi kallar det egentligen inte för tävling utan för träffar. Klubben har runt 40 medlemmar och bildades för fem år sedan, och till träffarna kommer också team långväga ifrån, sist ända från Linköping för att fiska gös i Viken.

Lång natt

Klockan sju på kvällen kördes fiskandet i gång och sedan väntade en lång natt för teamen, i hela fjorton timmar fiskades det innan inmätningen kunde börja. Vinnare blev team ”Blomman” som halade in hela tre vackra gösar från Vikens vatten.

– I april fiskar vi Vänernlax, i juni gös, i augusti sedan är det dags att ge sig av till Vättern och Granvik för röding, lax och öring, fortsätter Mikael Wikström. Och så blir det gäddträff i Skagern om det går att genomföra i september, i form av ”catch and release”.

Metarträff

– För i år vill vi arrangera något för barn och ungdomar, säger Mikael och då hade vi tänkt oss att fixa med en metarträff vid kanalen mitt i sommaren, nu i juli. Då hoppas vi att det kommer många från Töreboda kommun, och att vi kanske också kan locka besökande ungdomar, till exempel från campingen, som också vill vara med och få lära om och pröva på fiske.

  • Ewa Renverth