12 aug 2017 15:42

12 aug 2017 15:42

Gullspång fortsätter vinna

DIVISION 6 MARIESTAD FOTBOLL

Gullspång trummar på i toppstriden. På fredagskvällen fick Torsö känna på ett fromstarkt bortalag när tabelltrean vann med 7–0.

– Vi gjorde en väldigt bra insats. Vi hade boll och skapade mycket lägen, men det var svårt för de krympte ytorna för oss. När vi sedan gjorde två mål precis innan halvtid så lossnade det i målskyttet också, säger Gullspångs tränare, Ulf Ottosson.

Torsös dito, Kjell Norholl, ville hellre framhäva motståndet efter matchen.

– Det är kul att se ett så ungt och hungrigt lag, de är riktigt bra Gullspång. Men vi tappade vårt lagspel i andra halvlek, då klarar vi inte av att hålla jämna steg med ett sådant här lag, säger Norholl.

Noterbart i målprotokollet är att 14-årige Mahdi Barbari gjorde sitt första A-lagsmål.

Mål, Gullspång: Tim Eriksson 3, Gazmend Vukaj 2, Johan Arvidsson, Mahdi Barbari.

Gullspång trummar på i toppstriden. På fredagskvällen fick Torsö känna på ett fromstarkt bortalag när tabelltrean vann med 7–0.

– Vi gjorde en väldigt bra insats. Vi hade boll och skapade mycket lägen, men det var svårt för de krympte ytorna för oss. När vi sedan gjorde två mål precis innan halvtid så lossnade det i målskyttet också, säger Gullspångs tränare, Ulf Ottosson.

Torsös dito, Kjell Norholl, ville hellre framhäva motståndet efter matchen.

– Det är kul att se ett så ungt och hungrigt lag, de är riktigt bra Gullspång. Men vi tappade vårt lagspel i andra halvlek, då klarar vi inte av att hålla jämna steg med ett sådant här lag, säger Norholl.

Noterbart i målprotokollet är att 14-årige Mahdi Barbari gjorde sitt första A-lagsmål.

Mål, Gullspång: Tim Eriksson 3, Gazmend Vukaj 2, Johan Arvidsson, Mahdi Barbari.