17 okt 2016 10:39

17 okt 2016 10:39

Nya framgångar för Maifs lyftare

TYNGDLYFTNING: DM

Göteborgsklubben Mosseberg dominerar tyngdlyftningen i Sverige. Men på damsidan börjar Mariestads AIF sticka upp och vid årets distriktsmästerskap knäppte man stundtals storklubben på näsan.

2016 års distriktsmästerskap för Västra Götaland avgjordes den gångna helgen i Lidköping. Mariestads AIF hade en del frånfall, men kom ändå till start med åtta deltagare.

Mossebergs Angelica Roos har ännu inte hittat tillbaka till tävlingspodiet efter OS-starten och då låg vägen till bästa dam öppen för Maiftjejerna. Föreningens starkaste kort, Emma Enberg, förbereder sig för nordiska juniormästerskapen och sparar formen tills dess. Cornelia Herlin Samie, som står näst på rankingen, stod också över och prioriterade uppbyggnadsträning. Därmed var det Elin Lindström som skulle försvara Maifs ära.

Och hon fortsatte med sin mycket framgångsrika säsong med att vinna klass 63 med ett nytt personligt rekord, 75 i ryck och 90 i stöt.

Resultatet räckte för att bli bästa dam före Mossebergs Erika Green som vann klass 69 före två maifare. Tvåa var junioren Anna Fomina som tog revansch efter missen på JSM och persade rejält med 70 i ryck och 90 i stöt. Trea var Anna Sörqvist som på nytt gjorde en stabil tävling med 62-80.

Unga löften

I klass +75 ställde Maif ut de unga Maja Nilsson och Alice Mogren, 13 och 14 år gamla.

– Där handlar det om att samla rekord och rutiner. De gjorde just det. Med 46-54 respektive 45-60 ökade de rejält vad de gjort tidigare, säger tränaren Lars Ekman.

Ellen Eriksson försökte utmana betydligt äldre Elin Bendefors från Falköping. Men det höll inte och Ellen blev utan rekord efter bra försök på 58 och 68.

Oskar Frisk och Anton Eriksson var Mariestads bidrag på killsidan. Oskar klarade alla sex lyft och slog nytt rekord med 63-80. Anton, som går i tyngsta klassen, gjorde sin bästa tävling någonsin med 113-127 vilket gav en bronsmedalj efter meriterade göteborgare.

Mosseberg vann återigen lagtävlingen med Maif på andra plats.

– Men de fick för första gången på länge släppa ifrån sig både bästa dam till Elin Lindström, och bästa herre till Richard Åkesäter från Lidköping, säger Ekman.

Nu väntar fem veckors hård träning inför Götalandsmästerskapen hemma i Mariestad i slutet av november då 50-60 lyftare från Sverigeeliten gör upp.

2016 års distriktsmästerskap för Västra Götaland avgjordes den gångna helgen i Lidköping. Mariestads AIF hade en del frånfall, men kom ändå till start med åtta deltagare.

Mossebergs Angelica Roos har ännu inte hittat tillbaka till tävlingspodiet efter OS-starten och då låg vägen till bästa dam öppen för Maiftjejerna. Föreningens starkaste kort, Emma Enberg, förbereder sig för nordiska juniormästerskapen och sparar formen tills dess. Cornelia Herlin Samie, som står näst på rankingen, stod också över och prioriterade uppbyggnadsträning. Därmed var det Elin Lindström som skulle försvara Maifs ära.

Och hon fortsatte med sin mycket framgångsrika säsong med att vinna klass 63 med ett nytt personligt rekord, 75 i ryck och 90 i stöt.

Resultatet räckte för att bli bästa dam före Mossebergs Erika Green som vann klass 69 före två maifare. Tvåa var junioren Anna Fomina som tog revansch efter missen på JSM och persade rejält med 70 i ryck och 90 i stöt. Trea var Anna Sörqvist som på nytt gjorde en stabil tävling med 62-80.

Unga löften

I klass +75 ställde Maif ut de unga Maja Nilsson och Alice Mogren, 13 och 14 år gamla.

– Där handlar det om att samla rekord och rutiner. De gjorde just det. Med 46-54 respektive 45-60 ökade de rejält vad de gjort tidigare, säger tränaren Lars Ekman.

Ellen Eriksson försökte utmana betydligt äldre Elin Bendefors från Falköping. Men det höll inte och Ellen blev utan rekord efter bra försök på 58 och 68.

Oskar Frisk och Anton Eriksson var Mariestads bidrag på killsidan. Oskar klarade alla sex lyft och slog nytt rekord med 63-80. Anton, som går i tyngsta klassen, gjorde sin bästa tävling någonsin med 113-127 vilket gav en bronsmedalj efter meriterade göteborgare.

Mosseberg vann återigen lagtävlingen med Maif på andra plats.

– Men de fick för första gången på länge släppa ifrån sig både bästa dam till Elin Lindström, och bästa herre till Richard Åkesäter från Lidköping, säger Ekman.

Nu väntar fem veckors hård träning inför Götalandsmästerskapen hemma i Mariestad i slutet av november då 50-60 lyftare från Sverigeeliten gör upp.