26 sep 2016 16:25

26 sep 2016 16:25

Eriksson vann i Karlstad Open

TENNIS

Olle Eriksson från Mariestads TK vann i helgen PS10-klasen vid Karlstad Open.

Resan mot finalen inleddes med match mot Jonathan Mirowsi och den vann Olle med 6–2, 6–2. Eriksson fortsatte på det vinnande spåret mot Hjalmar Petrov, 7–5, 6–4. Med det vann MTK-talangen gruppen och mötte därmed Benjamin Du i finalen. Finalresultatet skrevs till 6–4, 6–2.

– Det vinnande konceptet för Olle var att hans första serve satt och att han vågade gå på nät, rapporterar klubbens Kjell-Åke Nilsson.

Resan mot finalen inleddes med match mot Jonathan Mirowsi och den vann Olle med 6–2, 6–2. Eriksson fortsatte på det vinnande spåret mot Hjalmar Petrov, 7–5, 6–4. Med det vann MTK-talangen gruppen och mötte därmed Benjamin Du i finalen. Finalresultatet skrevs till 6–4, 6–2.

– Det vinnande konceptet för Olle var att hans första serve satt och att han vågade gå på nät, rapporterar klubbens Kjell-Åke Nilsson.