16 sep 2016 06:00

16 sep 2016 06:00

Seriefinal för Mariestads Bois

FOTBOLL: ”Det här är sista tåget”

Förutsättningarna är glasklara. Vinner Falköping toppmötet mot Mariestads Bois är serien vunnen.
En seger för Mariestad skulle öppna för en rysaravslutning av damtvåan.

– Det här är sista tåget. Vi måste vinna på lördag. Men jag kan tycka att nerverna borde finnas hos Falköping snarare än hos oss. De har 40-årsjubileum och samlar hela klubben för att titta. Vi åker dit med en känsla av att vi inte har någonting att förlora, målet har inte varit att vinna serien i år. För Falköping vore det inte kul att åka till Hörnebo i sista omgången med kniven mot strupen, säger Mariestads Bois tränare Jesper Rydh.

Lärde sig läxa

Sommarens möte på Lekevi lagen emellan slutade 5–3 till Falköping efter 3–0 i halvtid.

– Då hade jag sett Falköping matchen innan mot Töreboda. I den matchen satte de hög press, men mot oss låste de vårt centrala mittfält och skadade oss när vi tappade boll i uppspelen. I andra halvlek spelade vi rakare och fick bättre utdelning av det, säger Rydh.

Bois kommer till spel med en helt ordinarie matchtrupp.

Den andra riktigt avgörande matchen i helgen kan bli lördagens derby på Lekevi. IFK Mariestad spelar mot IFK Skövde i en match som, om IFK förlorar och Ulricehamn vinner sin match, kan innebära degradering från division tre för de blåvita.

Redan i dag inleds fotbollshelgen när Törebodas damer hoppas stoppa den negativa trenden hemma mot Hörnebo. För föreningens herrlag väntar en viktig bortamatch på lördag mot Ekedalen i ett läge där TIK behöver börja plocka poäng för att komma bort från bottenstriden. I samma serie spelar Julas herrar borta mot Vinninga.

Fullspäckad söndag

På söndag drar herrarnas division sex-fotboll i gång med Moholms bortamatch mot Mölltorp Brevik. Gullspång spelar mot Björsäter. Hova spelar borta mot Hörnebo, Weimer Lyrestad möter Mariestads BK och Torsö spelar mot Tidavad. På söndag spelar också Julas damer mot Axvall.

– Det här är sista tåget. Vi måste vinna på lördag. Men jag kan tycka att nerverna borde finnas hos Falköping snarare än hos oss. De har 40-årsjubileum och samlar hela klubben för att titta. Vi åker dit med en känsla av att vi inte har någonting att förlora, målet har inte varit att vinna serien i år. För Falköping vore det inte kul att åka till Hörnebo i sista omgången med kniven mot strupen, säger Mariestads Bois tränare Jesper Rydh.

Lärde sig läxa

Sommarens möte på Lekevi lagen emellan slutade 5–3 till Falköping efter 3–0 i halvtid.

– Då hade jag sett Falköping matchen innan mot Töreboda. I den matchen satte de hög press, men mot oss låste de vårt centrala mittfält och skadade oss när vi tappade boll i uppspelen. I andra halvlek spelade vi rakare och fick bättre utdelning av det, säger Rydh.

Bois kommer till spel med en helt ordinarie matchtrupp.

Den andra riktigt avgörande matchen i helgen kan bli lördagens derby på Lekevi. IFK Mariestad spelar mot IFK Skövde i en match som, om IFK förlorar och Ulricehamn vinner sin match, kan innebära degradering från division tre för de blåvita.

Redan i dag inleds fotbollshelgen när Törebodas damer hoppas stoppa den negativa trenden hemma mot Hörnebo. För föreningens herrlag väntar en viktig bortamatch på lördag mot Ekedalen i ett läge där TIK behöver börja plocka poäng för att komma bort från bottenstriden. I samma serie spelar Julas herrar borta mot Vinninga.

Fullspäckad söndag

På söndag drar herrarnas division sex-fotboll i gång med Moholms bortamatch mot Mölltorp Brevik. Gullspång spelar mot Björsäter. Hova spelar borta mot Hörnebo, Weimer Lyrestad möter Mariestads BK och Torsö spelar mot Tidavad. På söndag spelar också Julas damer mot Axvall.