14 sep 2016 14:04

14 sep 2016 14:04

Emma Enbergs guldjubileum

TYNGDLYFTNING: JSM

Det fortsatte att regna medaljer över Mariestads AIF:s lovande tyngdlyftartjejer när JSM avgjordes i Gävle den gångna helgen.
Stjärnan Emma Enberg jubilerade med sitt tionde SM-guld.

Mariestads AIF ställde upp med tre tjejer vid JSM. Det säkraste medaljhoppet Emma Enberg ställde upp i klass 58 och den enda frågan var egentligen med vilken marginal Enberg skulle ta guldet. På det som blev ungdoms- och juniortidens sista SM tog hon sitt tionde guld och Emma Enberg är obesegrad på ungdoms- och juniorsidan sedan 2011.

Nära rekorden

Lyftningen i Gävle blev den bästa på länge. 70-73 i ryck, där Emma även försökte på det svenska juniorrekordet 76 kilo. Maifaren klarade lyftet, som tyvärr, men helt riktigt, underkändes av domarna. I stöt blev det 90-92 och även där ett bra försök på juniorrekordet 95.

Klubbkompisen Anna Fomina åkte till Gävle med förhoppning om ett guld och biljett till JNM på Island.

– Anna fick erfara att stången är rund och när uppvärmningen inte bjuder på den rätta känslan kommer nerverna in i bilden, berättar tränaren Lars Ekman.

Hög stress

I normala fall självklara startvikten 65 kilo gav nu svårt motstånd för Fomina. En slarvig första bom följdes av en knapp bom i andra och stressnivån blev för hög för Anna som snöpligt stod utan resultat efter bom även i tredje.

– 65 gör hon åtta dagar i veckan och hade varit ett säkert guld som nu istället gick till Nicole Eriksson från Malmö på måttliga 62, säger Ekman.

Tog stötguld

Anna samlade ihop sig efter besvikelsen och satte en första säker stöt på 83 kilo och därmed var stötguldet klart. Hon följde också upp med personligt rekord i sista med 88.

– De 70-90 som hon gjort på träning hade räckt till JNM-kval men nu får Anna ställa om siktet på i första hand Götalandsmästerskapen på hemmaplan i november, säger Ekman.

Ny talang

Sist ut i klass +75 var klubbens 14-åriga påläggskalv Ellen Eriksson.

– Ellen var med i Gävle för att få en medalj och flytta sina personliga rekord en bra bit i riktning mot de större resultaten som hon har kapacitet för i framtiden.

Har utvecklats

Ellen gjorde en mycket inspirerad och bra tävling. 55-66 efter sex klarade lyft var stora förbättringar från resultaten på USM i maj. Det blev en ny uppsättning silvermedaljer för Ellen som inte riktigt räckte till mot fyra är äldre Rebecka Brink från Östersund.

Mariestads AIF ställde upp med tre tjejer vid JSM. Det säkraste medaljhoppet Emma Enberg ställde upp i klass 58 och den enda frågan var egentligen med vilken marginal Enberg skulle ta guldet. På det som blev ungdoms- och juniortidens sista SM tog hon sitt tionde guld och Emma Enberg är obesegrad på ungdoms- och juniorsidan sedan 2011.

Nära rekorden

Lyftningen i Gävle blev den bästa på länge. 70-73 i ryck, där Emma även försökte på det svenska juniorrekordet 76 kilo. Maifaren klarade lyftet, som tyvärr, men helt riktigt, underkändes av domarna. I stöt blev det 90-92 och även där ett bra försök på juniorrekordet 95.

Klubbkompisen Anna Fomina åkte till Gävle med förhoppning om ett guld och biljett till JNM på Island.

– Anna fick erfara att stången är rund och när uppvärmningen inte bjuder på den rätta känslan kommer nerverna in i bilden, berättar tränaren Lars Ekman.

Hög stress

I normala fall självklara startvikten 65 kilo gav nu svårt motstånd för Fomina. En slarvig första bom följdes av en knapp bom i andra och stressnivån blev för hög för Anna som snöpligt stod utan resultat efter bom även i tredje.

– 65 gör hon åtta dagar i veckan och hade varit ett säkert guld som nu istället gick till Nicole Eriksson från Malmö på måttliga 62, säger Ekman.

Tog stötguld

Anna samlade ihop sig efter besvikelsen och satte en första säker stöt på 83 kilo och därmed var stötguldet klart. Hon följde också upp med personligt rekord i sista med 88.

– De 70-90 som hon gjort på träning hade räckt till JNM-kval men nu får Anna ställa om siktet på i första hand Götalandsmästerskapen på hemmaplan i november, säger Ekman.

Ny talang

Sist ut i klass +75 var klubbens 14-åriga påläggskalv Ellen Eriksson.

– Ellen var med i Gävle för att få en medalj och flytta sina personliga rekord en bra bit i riktning mot de större resultaten som hon har kapacitet för i framtiden.

Har utvecklats

Ellen gjorde en mycket inspirerad och bra tävling. 55-66 efter sex klarade lyft var stora förbättringar från resultaten på USM i maj. Det blev en ny uppsättning silvermedaljer för Ellen som inte riktigt räckte till mot fyra är äldre Rebecka Brink från Östersund.