15 aug 2016 19:10

16 aug 2016 07:57

Maif tar över Korpens gymlokal

KRAFTSPORTER: Startar gymverksamhet

Mariestads AIF tar över Korpens tidigare styrketräningslokal.
Med start den här veckan drar Maif i gång en gymverksamhet.
Samtidigt gör föreningen en nysatsning på nya kraftsporter.

– Förutom tyngdlyftningsdelen skapas även två nya sektioner i Maif. Det är styrkelyft och strongman, säger Johan Höglund från Mariestads AIF.

Styrkelyftare i Sverigeeliten har sedan tidigare varit knutna till Korpen och de följer helt enkelt över till Maif när gymlokalen byter skepnad. När det gäller den spektakulära idrotten Strongman är det en helt ny satsning då det som bekant finns lovande Strongmanutövare i staden.

Viktig lokal

För tyngdlyftningssektionens del var det viktigt att föreningens lyftare kunde stanna i lokalen på Nygatan.

– Det här kommer sig av att Korpen blivit mer och mer inriktade på passverksamheten och har därför valt att flytta till Johannesberg. Maif tyngdlyftning är beroende av den här lokalen för att vi ska bedriva vår verksamhet, säger Lars Ekman.

Så när Korpen signalerade att man ville lämna ifrån sig lokalen så bestämde sig Maif för att ta över. Under hela helgen har medlemmar varit på plats och gjort en större renovering för att redan nu kunna slå upp portarna.

”Inte jättevanligt”

– De stora lyftarklubbarna i Sverige baserar sin ekonomi på gymverksamhet. Så det förekommer att föreningar driver gym, men det är inte jättevanligt, säger Ekman.

Hur har ni resonerat med satsningen av föreningspengar?

– Vi vet att det här är ett risktagande. Gymverksamhet är en tuff bransch. Vi får hyreskostnader som måste betalas, och då behöver vi locka kunder. Men vi har fått klartecken från huvudstyrelsen att köra fram till årsskiftet och försöka få bärighet i det här.

Inga anställda

Gymmet kommer att heta Maif Gym & Kraftsport. I inledningsskedet ska det skötas med helt ideella krafter.

– I förlängningen finns väl förhoppningen om att kunna anställa någon.

Köper ni träningsredskapen av Korpen?

– Det där är komplicerat. Men det mesta av skivstängerna ägs antingen av Maif eller av mig. När det gäller maskinparken köper fastighetsägaren den av Korpen, sen leasar vi den av honom.

Vilka möjligheter skapar det här för era tävlingslyftare?

– Det kommer att bli en riktigt bra träningslokal. Så det ger oss lite bättre träningsmöjligheter. Men den stora grejen för oss är att vi finns kvar.

– Förutom tyngdlyftningsdelen skapas även två nya sektioner i Maif. Det är styrkelyft och strongman, säger Johan Höglund från Mariestads AIF.

Styrkelyftare i Sverigeeliten har sedan tidigare varit knutna till Korpen och de följer helt enkelt över till Maif när gymlokalen byter skepnad. När det gäller den spektakulära idrotten Strongman är det en helt ny satsning då det som bekant finns lovande Strongmanutövare i staden.

Viktig lokal

För tyngdlyftningssektionens del var det viktigt att föreningens lyftare kunde stanna i lokalen på Nygatan.

– Det här kommer sig av att Korpen blivit mer och mer inriktade på passverksamheten och har därför valt att flytta till Johannesberg. Maif tyngdlyftning är beroende av den här lokalen för att vi ska bedriva vår verksamhet, säger Lars Ekman.

Så när Korpen signalerade att man ville lämna ifrån sig lokalen så bestämde sig Maif för att ta över. Under hela helgen har medlemmar varit på plats och gjort en större renovering för att redan nu kunna slå upp portarna.

”Inte jättevanligt”

– De stora lyftarklubbarna i Sverige baserar sin ekonomi på gymverksamhet. Så det förekommer att föreningar driver gym, men det är inte jättevanligt, säger Ekman.

Hur har ni resonerat med satsningen av föreningspengar?

– Vi vet att det här är ett risktagande. Gymverksamhet är en tuff bransch. Vi får hyreskostnader som måste betalas, och då behöver vi locka kunder. Men vi har fått klartecken från huvudstyrelsen att köra fram till årsskiftet och försöka få bärighet i det här.

Inga anställda

Gymmet kommer att heta Maif Gym & Kraftsport. I inledningsskedet ska det skötas med helt ideella krafter.

– I förlängningen finns väl förhoppningen om att kunna anställa någon.

Köper ni träningsredskapen av Korpen?

– Det där är komplicerat. Men det mesta av skivstängerna ägs antingen av Maif eller av mig. När det gäller maskinparken köper fastighetsägaren den av Korpen, sen leasar vi den av honom.

Vilka möjligheter skapar det här för era tävlingslyftare?

– Det kommer att bli en riktigt bra träningslokal. Så det ger oss lite bättre träningsmöjligheter. Men den stora grejen för oss är att vi finns kvar.