11 aug 2016 15:19

11 aug 2016 15:19

Oxcupen ställs in

SEGLING: För få deltagare i seglingstävlingen

Mariestads Segelklubbs tävling Oxcupen som skulle ha avgjorts i helgen ställs in. Anledningen är för få anmälda båtar.

Det var endast tre båtar i optimist A, två i optimist B, två i Zoom 8 och inga e-jollar anmälda. Sju båtar totalt och som mest tre i en och samma klass fick tävlingsledningen att bestämma sig för att ställa in årets upplaga.

”Vi får hoppas på bättre deltagarantal till 2017”, skriver tävlingsledaren Oscar Björk på föreningens hemsida.

Det var endast tre båtar i optimist A, två i optimist B, två i Zoom 8 och inga e-jollar anmälda. Sju båtar totalt och som mest tre i en och samma klass fick tävlingsledningen att bestämma sig för att ställa in årets upplaga.

”Vi får hoppas på bättre deltagarantal till 2017”, skriver tävlingsledaren Oscar Björk på föreningens hemsida.