02 jul 2016 13:19

03 jul 2016 18:27

SM avgjordes i sista seglingen

SEGLING: SM i C55

Kappsegling och Mariestad har gått hand i hand genom historien. I helgen var det dags för ännu ett stort mästerskap då SM i C55-klassen avgjordes på Mariestadsfjärden.
Efter nio seglingar blev det en riktig rysare om förstaplatsen. De två bästa besättningarna hamnade på samma poäng.

– Vi visste inte hur jämnt det var. Jag trodde nog att vi hade någon poäng tillgodo och de som kom tvåa trodde att vi hade vunnit. Men det blev väldigt spännande när vi tittade på resultattavlan, säger Björn Sandberg, Värmdö Jolleseglare som vann tillsammans med klubbkamraten Magnus Sjögren.

Samma poäng

Sandbergs och Sjögrens båt hamnade nämligen på 28 poäng, precis samma som Tomas Hurtig och Fredrik Boberg från Alingsås SS. De två förstaplatserna mot Alingsåsduons enda gav tillslut segern till Värmdöseglarna.

– Man brukar ropa äntligen när nobelpristagaren presenteras. Lite så känns det för oss. Magnus har tre silver och ett brons. Jag har två silver och ett brons, säger Sandberg som själv varit med om att förlora två SM-guld på liknande sätt fast i en annan klass.

Hur var förutsättningarna för segling de här tre dagarna?

– Allt har varit jättebra både på sjön och på land. Vi har haft bra vind alla dagar. Det är ju en insjö så vinden vrider. Men vi kommer från ostkusten så det är vi vana vid.

Mariestads rykte som en aktad segelstad sträcker sig hela vägen tillbaka till 50-talet. Nu är det fem-sex år sedan Mariestads SK senast arrangerade ett större mästerskap på Vänern, men chanser har inte saknats.

Nytt SM i oktober

– Vi har gjort ett namn för oss och har haft förfrågningar även från andra förbund. Men vi är en klick på åtta till tio personer som drar runt det här och vi kände att ett SM egentligen får räcka. Nu får vi i och för sig ett till i radiostyrd båt, men det är inte förrän längre fram i oktober, säger Claes Odhe som är en av de ansvariga i den arrangerande hemmaklubben.

Odhe berättar att klubbens noggrannhet nästan skrämt bort vissa klassförbund.

– Vi har pekat med hela handen och många klassförbund har inte alltid gillat det förr om åren. Vi har haft ett rykte om oss att vara väldigt noggranna. Men nu verkar förbunden vilja ha den noggrannheten igen.

Arbetet med årets SM-tävlingar har pågått i ett års tid. Segelbåtarna som tävlar i C55-klassen är fem och en halv meter långa. 32 besättningar har deltagit i helgens tävlingar varav fyra från Mariestad.

Far och son

De första två seglingarna avgjordes redan under fredagen. Då hade David och Olle Nordholm från Hjuvik båtklubb tagit kommandot om ledningen efter en förstaplats och en andraplats.

– Det är lite häftigt, för det är far och son. Grabben är bara fjorton år och har klivit ur sin optimistjolle, berättar Claes Odhe om duon som tillslut hamnade på en imponerande femteplats.

Hemmahopp på 14:e

På tredje plats slutade Anett Sjöö och Per-Erik Johansson från Hjuviks båtklubb.

Mariestads lokala seglare hade det tufft mot de i vissa fall mer rutinerade besättningarna. De stora hemmahoppen Nils Patriksson och Martin Håkansson gjorde bäst ifrån sig och hamnade på en fjortondeplats.

– Det får bedömas som helt okej. De var uppe och slogs i täten gång på gång, men orutin gjorde att de inte riktigt räckte till.

Fick erfarenhet

Hemmaklubbens egna bidrag var i övrigt Krister Ringblom och Mats Dalberg, Rikard och Erik Eklund samt John Gunnarsson, Oskar Dahlberg och Emil Riggmyr. De tre besättningarna hamnade alla längre bak i resultatlistorna, men tog med sig viktiga erfarenheter från hemmatävlingen.

– Vi visste inte hur jämnt det var. Jag trodde nog att vi hade någon poäng tillgodo och de som kom tvåa trodde att vi hade vunnit. Men det blev väldigt spännande när vi tittade på resultattavlan, säger Björn Sandberg, Värmdö Jolleseglare som vann tillsammans med klubbkamraten Magnus Sjögren.

Samma poäng

Sandbergs och Sjögrens båt hamnade nämligen på 28 poäng, precis samma som Tomas Hurtig och Fredrik Boberg från Alingsås SS. De två förstaplatserna mot Alingsåsduons enda gav tillslut segern till Värmdöseglarna.

– Man brukar ropa äntligen när nobelpristagaren presenteras. Lite så känns det för oss. Magnus har tre silver och ett brons. Jag har två silver och ett brons, säger Sandberg som själv varit med om att förlora två SM-guld på liknande sätt fast i en annan klass.

Hur var förutsättningarna för segling de här tre dagarna?

– Allt har varit jättebra både på sjön och på land. Vi har haft bra vind alla dagar. Det är ju en insjö så vinden vrider. Men vi kommer från ostkusten så det är vi vana vid.

Mariestads rykte som en aktad segelstad sträcker sig hela vägen tillbaka till 50-talet. Nu är det fem-sex år sedan Mariestads SK senast arrangerade ett större mästerskap på Vänern, men chanser har inte saknats.

Nytt SM i oktober

– Vi har gjort ett namn för oss och har haft förfrågningar även från andra förbund. Men vi är en klick på åtta till tio personer som drar runt det här och vi kände att ett SM egentligen får räcka. Nu får vi i och för sig ett till i radiostyrd båt, men det är inte förrän längre fram i oktober, säger Claes Odhe som är en av de ansvariga i den arrangerande hemmaklubben.

Odhe berättar att klubbens noggrannhet nästan skrämt bort vissa klassförbund.

– Vi har pekat med hela handen och många klassförbund har inte alltid gillat det förr om åren. Vi har haft ett rykte om oss att vara väldigt noggranna. Men nu verkar förbunden vilja ha den noggrannheten igen.

Arbetet med årets SM-tävlingar har pågått i ett års tid. Segelbåtarna som tävlar i C55-klassen är fem och en halv meter långa. 32 besättningar har deltagit i helgens tävlingar varav fyra från Mariestad.

Far och son

De första två seglingarna avgjordes redan under fredagen. Då hade David och Olle Nordholm från Hjuvik båtklubb tagit kommandot om ledningen efter en förstaplats och en andraplats.

– Det är lite häftigt, för det är far och son. Grabben är bara fjorton år och har klivit ur sin optimistjolle, berättar Claes Odhe om duon som tillslut hamnade på en imponerande femteplats.

Hemmahopp på 14:e

På tredje plats slutade Anett Sjöö och Per-Erik Johansson från Hjuviks båtklubb.

Mariestads lokala seglare hade det tufft mot de i vissa fall mer rutinerade besättningarna. De stora hemmahoppen Nils Patriksson och Martin Håkansson gjorde bäst ifrån sig och hamnade på en fjortondeplats.

– Det får bedömas som helt okej. De var uppe och slogs i täten gång på gång, men orutin gjorde att de inte riktigt räckte till.

Fick erfarenhet

Hemmaklubbens egna bidrag var i övrigt Krister Ringblom och Mats Dalberg, Rikard och Erik Eklund samt John Gunnarsson, Oskar Dahlberg och Emil Riggmyr. De tre besättningarna hamnade alla längre bak i resultatlistorna, men tog med sig viktiga erfarenheter från hemmatävlingen.