31 maj 2016 14:35

31 maj 2016 14:35

Henrik Ekman klar för Lockerud

INNEBANDY

Lockeruds herrar börjar så smått bli klara med truppen till den kommande säsongen.

Senaste nytillskottet är Henrik Ekman från Halna. Ekman, som tidigare under karriären representerat Lockerud, har skrivit på ett tvåårskontrakt. Den senaste säsongen i Halna blev det 23 poäng på 22 matcher.

– Ekman har under en längre tid tränat med oss och har visat upp en imponerande vilja att bli en del av vårt lag. Vi kommer använda Ekman som back men han är även användbar på många olika positioner. När han dessutom är rightare blir de positiva egenskaperna många, säger tränaren Mickael Fredriksson till klubbens hemsida.

Senaste nytillskottet är Henrik Ekman från Halna. Ekman, som tidigare under karriären representerat Lockerud, har skrivit på ett tvåårskontrakt. Den senaste säsongen i Halna blev det 23 poäng på 22 matcher.

– Ekman har under en längre tid tränat med oss och har visat upp en imponerande vilja att bli en del av vårt lag. Vi kommer använda Ekman som back men han är även användbar på många olika positioner. När han dessutom är rightare blir de positiva egenskaperna många, säger tränaren Mickael Fredriksson till klubbens hemsida.