20 maj 2016 22:30

20 maj 2016 22:30

Edblom till Modo

ISHOCKEY

Pär Edblom, med förflutet i Mariestad Bois, återvänder till moderklubben Modo. Den 31-årige centern har sedan han lämnade Bois säsongen spelat allsvensk hockey med Troja/Ljungby, Örebro, Leksand, Södertälje och Björklöven.

Edblom har även gjort en SHL-säsong med Leksand. Nyligen bröt han sitt kontrakt med Björklöven och återvänder nu alltså till Örnsköldsvik och allsvenska Modo.

– Vi har följt Pär sedan unga år och det är en kille med stort Modo-hjärta som vet vad spel i hockeyallsvenskan innebär. Han är en stabil center med bra händer och med bra blick för spelet, säger sportrådets Ulf Ödmark på klubbens hemsida.

Edblom har även gjort en SHL-säsong med Leksand. Nyligen bröt han sitt kontrakt med Björklöven och återvänder nu alltså till Örnsköldsvik och allsvenska Modo.

– Vi har följt Pär sedan unga år och det är en kille med stort Modo-hjärta som vet vad spel i hockeyallsvenskan innebär. Han är en stabil center med bra händer och med bra blick för spelet, säger sportrådets Ulf Ödmark på klubbens hemsida.