02 maj 2016 10:33

02 maj 2016 10:33

Tre cyklister på pallen i Kvänum

CYKEL: 1: Majloppet

Mariestadcyklisten tog tre pallplatser när 1:a Majloppet avgjordes i Kvänum.
Bäst lyckades Fredrik Funk som klev högst upp på prispallen i seniorklassen.

Kvänum bjöd på fin vårvärme när den andra deltävlingen av Västgötacupen, 1:a Majloppet, ägde rum. Förutom Fredrik Funk tog Mariestadcyklisten pallplatser i form av Eive Pakkanen, trea i den stora klassen H40, och Anna Svantesson i Damer Sport.

När det gällde klassen Herr Sport så var det den som lockade flest mariestadscyklister. Kari Pakkanen, Calle Andersson, Rickard Andersson och Björn Berglund gjorde bra ifrån sig i säsongspremiären.

Ett annat glädjeämne är de många ungdomar som är med klubben ute och tävlar. I klassen nybörjare sex till sju år ställde klubbens yngsta cyklister upp, och i mål kom Edvin Ekblom, Wilmer Strömvall samt Emil Ekblom. I klassen nybörjare åtta till tio år gick Rasmus Strömvall, Tim Pakkanen och Elis Lennartsson i mål tillsammans med 60 andra barn.

De äldre ungdomarna kör i olika klasser. Bland flera cyklister kan nämnas Hugo Lennartssons stabila lopp i P13-14, 15:e plats, och Daniel Adamssons 19:e plats i klassen över.

Kvänum bjöd på fin vårvärme när den andra deltävlingen av Västgötacupen, 1:a Majloppet, ägde rum. Förutom Fredrik Funk tog Mariestadcyklisten pallplatser i form av Eive Pakkanen, trea i den stora klassen H40, och Anna Svantesson i Damer Sport.

När det gällde klassen Herr Sport så var det den som lockade flest mariestadscyklister. Kari Pakkanen, Calle Andersson, Rickard Andersson och Björn Berglund gjorde bra ifrån sig i säsongspremiären.

Ett annat glädjeämne är de många ungdomar som är med klubben ute och tävlar. I klassen nybörjare sex till sju år ställde klubbens yngsta cyklister upp, och i mål kom Edvin Ekblom, Wilmer Strömvall samt Emil Ekblom. I klassen nybörjare åtta till tio år gick Rasmus Strömvall, Tim Pakkanen och Elis Lennartsson i mål tillsammans med 60 andra barn.

De äldre ungdomarna kör i olika klasser. Bland flera cyklister kan nämnas Hugo Lennartssons stabila lopp i P13-14, 15:e plats, och Daniel Adamssons 19:e plats i klassen över.