30 apr 2016 13:22

30 apr 2016 13:23

Trots locktonerna – Stöckel blir kvar

INNEBANDY: Division 1

Nyblivna SSL-laget Team Thorengruppen visade intresse. Det gjorde även allsvenska Fagerhult Habo.
Men Isak Stöckel väljer att spela vidare i Lockerud.

– Jag känner att vi har ett bra lag och en spännande satsning. Jag ville vara med på den resan. Jag vill ta ett år till för att mogna som spelare och verkligen slå igenom. Jag skulle gärna vilja göra det i Lockerud, säger Stöckel.

Fin säsong

Även om han själv känner att han behöver ett år till för att verkligen slå igenom på allvar, så var Isak Stöckel en riktig nyckelspelare för Lockerud redan säsongen 2015/2016. Som 19-åring var han en av lagets absolut bästa poängplockare och krönte säsongen med två matcher i U19-landslaget, där han stod för både mål och assist.

Redo för allsvenskan

Insatserna har väckt intresse i innebandysverige. Stöckel har varit och testat hos SSL-laget Warberg och även i allsvenska Fagerhult Habo. Han känner själv att han skulle klara av en allsvensk utmaning.

– Warberg var riktigt högt tempo, men i Habo hängde jag med bra.

Umeåintresse

Fagerhult Habo har visat fortsatt intresse för Stöckel, precis som Umeålaget Team Thorengruppen, med bland andra Lockerudsprofilen Johan ”Bulan” Bergstrand i laget. Thorengruppen tog nyligen klivet upp i SSL.

– Där var det i så fall sagt att jag skulle träna med SSL-laget. Skulle det bli för tufft att ta plats har de ett farmarlag i norra allsvenskan.

Men inget av det där blir aktuellt 2016/2017. I stället ligger Stöckels hela fokus på att hjälpa Lockerud till playoff mot allsvenskan.

– Vi har väldigt goda chanser. Vi har fått in Anton Olofsson, som trots att han är ung kan bidra med lite erfarenhet. Förhoppningsvis får vi in en startspelare till.

Pehrson förlänger

I dagarna har Lockerud också förlängt med den högerfattade backen Oscar Pehrson.

– Oscar har haft en jättepositiv utveckling de senaste åren. Han klev in förra året och tog en ordinarie startplats i laget. Sedan dess har han inte släppt den, säger tränaren Mickael Fredriksson till klubbens hemsida.

– Jag känner att vi har ett bra lag och en spännande satsning. Jag ville vara med på den resan. Jag vill ta ett år till för att mogna som spelare och verkligen slå igenom. Jag skulle gärna vilja göra det i Lockerud, säger Stöckel.

Fin säsong

Även om han själv känner att han behöver ett år till för att verkligen slå igenom på allvar, så var Isak Stöckel en riktig nyckelspelare för Lockerud redan säsongen 2015/2016. Som 19-åring var han en av lagets absolut bästa poängplockare och krönte säsongen med två matcher i U19-landslaget, där han stod för både mål och assist.

Redo för allsvenskan

Insatserna har väckt intresse i innebandysverige. Stöckel har varit och testat hos SSL-laget Warberg och även i allsvenska Fagerhult Habo. Han känner själv att han skulle klara av en allsvensk utmaning.

– Warberg var riktigt högt tempo, men i Habo hängde jag med bra.

Umeåintresse

Fagerhult Habo har visat fortsatt intresse för Stöckel, precis som Umeålaget Team Thorengruppen, med bland andra Lockerudsprofilen Johan ”Bulan” Bergstrand i laget. Thorengruppen tog nyligen klivet upp i SSL.

– Där var det i så fall sagt att jag skulle träna med SSL-laget. Skulle det bli för tufft att ta plats har de ett farmarlag i norra allsvenskan.

Men inget av det där blir aktuellt 2016/2017. I stället ligger Stöckels hela fokus på att hjälpa Lockerud till playoff mot allsvenskan.

– Vi har väldigt goda chanser. Vi har fått in Anton Olofsson, som trots att han är ung kan bidra med lite erfarenhet. Förhoppningsvis får vi in en startspelare till.

Pehrson förlänger

I dagarna har Lockerud också förlängt med den högerfattade backen Oscar Pehrson.

– Oscar har haft en jättepositiv utveckling de senaste åren. Han klev in förra året och tog en ordinarie startplats i laget. Sedan dess har han inte släppt den, säger tränaren Mickael Fredriksson till klubbens hemsida.