25 apr 2016 17:05

25 apr 2016 17:05

Maif tog hem division två

TYNGDLYFTNING: Allsvenska serien

Mariestads AIF gjorde bra ifrån sig och skrapade ihop ett gäng goda resultat i omgång fyra av den allsvenska serien i tyngdlyftning. Nu tror tränaren Lars Ekman på att det kan bli ännu fler medaljer för laget i sommar.

Omgång fyra av den allsvenska serien i tyngdlyftning avgjordes för Maifs del. Nio damer och fyra herrar ställde upp för Maif under helgens tävling. Lagets damer håller högsta svenska klass och seniorlaget presenterade 826 poäng och vann division två.

Goda resultat

Resultatet är dock betydligt bättre än så då det i år bara överträffats av ASK Eskilstunda och av elitserieklubbarna.

För två år sedan avstod laget lyftande i elitserien och fick därför börja om i seriesystemet. Fokus ligger på individuella prestationer mer än själva laget.

Bäst för dagen var Emma Enberg som lyfte strax under sitt absoluta max med 74–93 vägandes 59.

– Bästa prestationen måste ändå ges till Elin Lindström. Hon vägde in i klass 63 och gjorde sin bästa tävling sedan 2012 då hon var landslaglyftare. 70–85 kommer att bli ännu mer och en fajt om medaljer på SM i Norrköping i sommar, säger tränaren Lars Ekman.

Kan bättre

Cornelia Samie Herlin fick inte till lyftningen och har betydligt mer att bidra med, tycker Lars Ekman.

– 69-82 är trots allt inte dåligt. Hon och Elin kommer gå en inbördes fajt om SM–medaljerna i sommar.

Inte heller Anna Fomina var helt nöjd för dagen trots att personligt rekord i ryck med 61. Tekniken stämde inte i stöten och hon missade det nya rekordet på 86 två gånger.

– Anna Sörqvist räcker inte till för laget men kan vara landets bästa reserv. Anna går stadigt framåt och gör sin bästa säsong hittills. Nu blev det personligt rekord i ryck med 65 och ett bra försök på 81.

Ellen Svensson Ödmar kompletterade Emma och Anna i klubbens juniorlag som blev trea i serien efter att bara haft bästa lag i sista omgången. Ellen klarar alla sina lyft med personliga rekord 49–60 och visar att hon älskar tävlingssituationen.

Uppladdning för USM

Ungdomstjejerna Ellen Eriksson, Alice Mogren och Maja Nilsson generalrepeterar inför USM om tre veckor. Tjejerna är 13–14 år och har tiden framför sig. Personliga rekord nu ska bli ännu mer på USM och tänkbara medaljer för Ellen och Alice. Test inför USM var det också för Max Andersson och Oskar Frisk.

– Killarna är fortfarande färska inom lyftningen och går stadigt framåt och chanserna är goda att även Max återvänder från USM med en medalj.

Snart kvaldags

Ghassan Aliabdol Alshemry fortsätter sin jakt på SM-starten. Personligt rekord i ryck med 93 och 112 behövdes i stöt för SM–biljetten. Vikten vändes två gånger, men krafterna räckte inför för en överstöt och Ghassan får nu rikta in sig på sista kvalchansen i Upplands Väsby den 28 maj. Sista herrlyftare ut var Anton Eriksson i +105 kilo klassen.

– Anton gjorde en mycket bra tävling med fem klarade lyft och rejäla putsningar av personliga rekorden med 110–126.

Tre veckor kvar till USM där Maif ställer upp med fem lyftare. Övriga går in i uppbyggnadsträningen inför tävlingen i Väsby samt årets höjdpunkt, SM i Norrköping som äger rum första veckan i juli.

Omgång fyra av den allsvenska serien i tyngdlyftning avgjordes för Maifs del. Nio damer och fyra herrar ställde upp för Maif under helgens tävling. Lagets damer håller högsta svenska klass och seniorlaget presenterade 826 poäng och vann division två.

Goda resultat

Resultatet är dock betydligt bättre än så då det i år bara överträffats av ASK Eskilstunda och av elitserieklubbarna.

För två år sedan avstod laget lyftande i elitserien och fick därför börja om i seriesystemet. Fokus ligger på individuella prestationer mer än själva laget.

Bäst för dagen var Emma Enberg som lyfte strax under sitt absoluta max med 74–93 vägandes 59.

– Bästa prestationen måste ändå ges till Elin Lindström. Hon vägde in i klass 63 och gjorde sin bästa tävling sedan 2012 då hon var landslaglyftare. 70–85 kommer att bli ännu mer och en fajt om medaljer på SM i Norrköping i sommar, säger tränaren Lars Ekman.

Kan bättre

Cornelia Samie Herlin fick inte till lyftningen och har betydligt mer att bidra med, tycker Lars Ekman.

– 69-82 är trots allt inte dåligt. Hon och Elin kommer gå en inbördes fajt om SM–medaljerna i sommar.

Inte heller Anna Fomina var helt nöjd för dagen trots att personligt rekord i ryck med 61. Tekniken stämde inte i stöten och hon missade det nya rekordet på 86 två gånger.

– Anna Sörqvist räcker inte till för laget men kan vara landets bästa reserv. Anna går stadigt framåt och gör sin bästa säsong hittills. Nu blev det personligt rekord i ryck med 65 och ett bra försök på 81.

Ellen Svensson Ödmar kompletterade Emma och Anna i klubbens juniorlag som blev trea i serien efter att bara haft bästa lag i sista omgången. Ellen klarar alla sina lyft med personliga rekord 49–60 och visar att hon älskar tävlingssituationen.

Uppladdning för USM

Ungdomstjejerna Ellen Eriksson, Alice Mogren och Maja Nilsson generalrepeterar inför USM om tre veckor. Tjejerna är 13–14 år och har tiden framför sig. Personliga rekord nu ska bli ännu mer på USM och tänkbara medaljer för Ellen och Alice. Test inför USM var det också för Max Andersson och Oskar Frisk.

– Killarna är fortfarande färska inom lyftningen och går stadigt framåt och chanserna är goda att även Max återvänder från USM med en medalj.

Snart kvaldags

Ghassan Aliabdol Alshemry fortsätter sin jakt på SM-starten. Personligt rekord i ryck med 93 och 112 behövdes i stöt för SM–biljetten. Vikten vändes två gånger, men krafterna räckte inför för en överstöt och Ghassan får nu rikta in sig på sista kvalchansen i Upplands Väsby den 28 maj. Sista herrlyftare ut var Anton Eriksson i +105 kilo klassen.

– Anton gjorde en mycket bra tävling med fem klarade lyft och rejäla putsningar av personliga rekorden med 110–126.

Tre veckor kvar till USM där Maif ställer upp med fem lyftare. Övriga går in i uppbyggnadsträningen inför tävlingen i Väsby samt årets höjdpunkt, SM i Norrköping som äger rum första veckan i juli.

  • Madeleine Bäckman