18 apr 2016 06:00

18 apr 2016 06:00

Gymnasternas tv-tolkning fyllde hallen

GYMNASTIK: Uppvisning

Pippi Långstrump, Smurfarna och så lite Magnus och Brasse. Allt inom loppet av en dryg timme.
Tablån var minst sagt fullsmockad när Mariestads GK.s höll sin årliga våruppvisning. I år var temat tv-serier.

– Tidigare har vi haft teman som tidsresor, länder och filmer. I år blev det tv-serier, säger ledaren Sanna Andersson Eriksson.

Det bjöds på två stycken eftermiddagsuppsättningar av den uppskattade våruppvisningen i Novab Arena. Gymnastikklubben har nämligen märkt att intresset är så stort att idrottshallen inte riktigt räcker till. Även i år var majoriteten av stolarna fyllda.

– För två år sedan fick vi inte plats. Då fick folk stå längs med sidorna, säger Andersson Eriksson.

Ung och yngre

Precis som vanligt var det blandade åldrar på atleterna. De yngsta fyraåringarna slog kullerbyttor och visade upp spänstiga hopp ackompanjerade av musik från barnprogram. De lite mer meriterade unga vuxna gymnasterna visade sina imponerande program från RM och för att passa in i mallen med tv-serier kallade man helt enkelt det hela för en direktsändning från RM.

Uppskattningsvis 150 av föreningens 200 aktiva var engagerade under söndagen.

– Tidigare har vi haft teman som tidsresor, länder och filmer. I år blev det tv-serier, säger ledaren Sanna Andersson Eriksson.

Det bjöds på två stycken eftermiddagsuppsättningar av den uppskattade våruppvisningen i Novab Arena. Gymnastikklubben har nämligen märkt att intresset är så stort att idrottshallen inte riktigt räcker till. Även i år var majoriteten av stolarna fyllda.

– För två år sedan fick vi inte plats. Då fick folk stå längs med sidorna, säger Andersson Eriksson.

Ung och yngre

Precis som vanligt var det blandade åldrar på atleterna. De yngsta fyraåringarna slog kullerbyttor och visade upp spänstiga hopp ackompanjerade av musik från barnprogram. De lite mer meriterade unga vuxna gymnasterna visade sina imponerande program från RM och för att passa in i mallen med tv-serier kallade man helt enkelt det hela för en direktsändning från RM.

Uppskattningsvis 150 av föreningens 200 aktiva var engagerade under söndagen.