05 apr 2016 13:28

05 apr 2016 13:28

MTB-premiär för Mariestadcyklisten

CYKEL

Det var säsongsstart då Skövde CK arrangerade tävlingen Påskägget.

Mountainbiketävlingen kördes för tredje året i rad och Mariestadcyklisten ställde upp med inte mindre än 21 åkare fördelades från yngsta nybörjaren på fem år upp till elitåkare.

Tävlingsbanan var förlagd till Södra Ryds kulle och banan skulle visa sig vara lättåkt, men med utmanande partier. Många av klubbens cyklister kommer från Mariestadcyklistens välbesökte ledarledda träningar som man haft de tre senaste åren. Fortsättning följer nästa helg.

Mountainbiketävlingen kördes för tredje året i rad och Mariestadcyklisten ställde upp med inte mindre än 21 åkare fördelades från yngsta nybörjaren på fem år upp till elitåkare.

Tävlingsbanan var förlagd till Södra Ryds kulle och banan skulle visa sig vara lättåkt, men med utmanande partier. Många av klubbens cyklister kommer från Mariestadcyklistens välbesökte ledarledda träningar som man haft de tre senaste åren. Fortsättning följer nästa helg.