04 apr 2016 19:01

04 apr 2016 19:01

Stram ekonomisk framtid väntar för IFK Skövde

HANDBOLL: Mycket jobb kvar för att få en stabil ekonomi

Elitlicensen var ett viktig steg på vägen för IFK Skövde HK, men en fortsatt stram ekonomisk verklighet väntar föreningen.
– Vi måste helt klart reducera kostnaderna samtidigt som vi får upp intäkterna, säger IFK:s tillförordnade ordförande Leif Olsson.

Efter en tuff vår med stor oro kring det ekonomiska läget fick IFK Skövde klartecken från liganämnden i förra veckan och nu har man beviljats elitlicens även för kommande säsong.

Efter att IFK:s ekonomiska problem blev kända klev en nätverksgrupp med lokalt förankrade företag in och hjälpte IFK Skövde på olika sätt – inte minst ekonomiskt. Nu kommer gruppen fortsätta att jobba tillsammans med IFK i minst fem år.

– Det är en femårssatsning vi gör och nu ska vi en gång för alla få ordning och reda, säger Björn Furhoff som är en av företagarna i gruppen.

Nedskärningar

Den nya ekonomiska verkligheten innebär också kraftiga reducerade kostnader, men hur det kommer att slå på verksamheten återstår att se. Spelartruppen lär dock påverkas av de ekonomiska nedskärningarna.

– Vi har en ram och den innebär att vi skär ner från dagens budget, men vi ska försöka trolla med knäna för att få ihop ett konkurrenskraftigt lag samtidigt som ekonomin går ihop. Jag tror att vi kan lyckas med lite försiktighet, säger Leif Olsson.

Både Leif Olsson och Björn Furhoff värnar samtidigt om klubbens ungdomar och de ska inte bli lidande av det ekonomiska läget.

– En sak som är viktig att nämna i sammanhanget är att vi verkligen inte kommer att tulla på ungdomsverksamheten, betonar Olsson.

Efter en tuff vår med stor oro kring det ekonomiska läget fick IFK Skövde klartecken från liganämnden i förra veckan och nu har man beviljats elitlicens även för kommande säsong.

Efter att IFK:s ekonomiska problem blev kända klev en nätverksgrupp med lokalt förankrade företag in och hjälpte IFK Skövde på olika sätt – inte minst ekonomiskt. Nu kommer gruppen fortsätta att jobba tillsammans med IFK i minst fem år.

– Det är en femårssatsning vi gör och nu ska vi en gång för alla få ordning och reda, säger Björn Furhoff som är en av företagarna i gruppen.

Nedskärningar

Den nya ekonomiska verkligheten innebär också kraftiga reducerade kostnader, men hur det kommer att slå på verksamheten återstår att se. Spelartruppen lär dock påverkas av de ekonomiska nedskärningarna.

– Vi har en ram och den innebär att vi skär ner från dagens budget, men vi ska försöka trolla med knäna för att få ihop ett konkurrenskraftigt lag samtidigt som ekonomin går ihop. Jag tror att vi kan lyckas med lite försiktighet, säger Leif Olsson.

Både Leif Olsson och Björn Furhoff värnar samtidigt om klubbens ungdomar och de ska inte bli lidande av det ekonomiska läget.

– En sak som är viktig att nämna i sammanhanget är att vi verkligen inte kommer att tulla på ungdomsverksamheten, betonar Olsson.