21 mar 2016 15:32

21 mar 2016 15:32

Ghassan är nära SM

TYNGDLYFTNING: SerietävlingTV: Se Maifatleterna och förre friidrottsstjärnan Robert Kronberg lyfta

För första gången sedan 2009 kan Mariestads AIF ha en herrlyftare med på SM.
Ghassan Alshemery är nämligen fast besluten att ta sig dit.
I lördags var han en hårsmån från att klara kvalgränsen. Men lite yrsel satte stopp.

Yemenbördige Ghassan Alshemery bor i Töreboda men tillhör Mariestads AIF. Alshemery tävlar i 69-kilosklassen och för att ta sig till SM i sommar krävs 205 kilo sammanlagt i ryck och stöt. I ryck slog Ghassan till med ett personligt rekord, 92 kilo.

– Så mycket lyfte han inte ens under sin tid i Yemen, säger Maiftränaren Lars Ekman.

För att SM-kvalgränsen skulle passeras hade Ghassan alltså behövt klara 113 i stöt.

– Han tog 110 och gick för 113 i sista stöten. Fast han blev lite yr och klarade det inte. Men Ghassan har bestämt sig och jag räknar med att han kan öka fram till SM. Det ser ut att vara möjligt att vi har vår första herrlyftare sen 2009 på ett SM. Och på den tiden var det faktiskt jag, skrattar Ekman.

I övrigt var Mariestad drabbat av sjukdomar och småskador och ställde därför endast upp med sju lyftare i serietävlingen. Bland andra saknades deras bästa lyftare Emma Enberg som inte kom loss från jobbet.

Föreningens tre ungdomar Ellen Eriksson, Alice Mogren och Max Andersson fortsatte att imponera och utvecklas. Alla tre har medaljchanser på ungdoms-SM.

– Ellen ska kunna ta ett silver eller guld. Det kanske kan bli medalj också för Alice och även Max är tänkt att fajtas om medaljerna på USM.

Bland elitlyftarna slog Anna Fomina ett nytt personligt rekord, 60, i ryck men presterade lite under sin kapacitet i stöt. Elin Lindström gjorde sin bästa stöt sedan 2012, 84, och Cornelia Herrlin Samie, som är ett medaljhopp i SM, slog ett sammanlagt rekord med 73-84. Går det vägen kan Maif faktiskt ha hela sex lyftare på sommarens SM.

– Men i år har vi framför allt satsat på de individuella tävlingarna och inte på serien. Vi har valt att inte försöka kvala till Elitserien även om det bara är ASK Eskilstuna i hela Sverige som kan matcha våra potentiella poäng när vi är ordinarie. Men ska vi upp i Elitserien finns det krav på att vi ska kunna tävla på två ställen samtidigt och det reder vi inte ut som en liten klubb.

Kronberg gästade

I gästande Mosseberg fanns ett bekant ansikte. Före detta friidrottsstjärnan Robert Kronberg var på plats i Korpens lokal.

– Även under den aktiva friidrottskarriären höll jag i gång lite med Mosseberg. Efter friidrotten har jag kunnat satsa lite mer. Nu kan man kalla det elitmotionär. Här i Mariestad har jag varit förr vid serieomgångar, säger Kronberg som sin vana trogen från friidrotten var spontan och spexig vid tävlingen.

– Kan man få lite stämning, sade han frågande till publiken innan sitt första lyft.

Lars Ekman har förstås stött på Kronberg i tyngdlyftningssammanhang förr.

– Det är nog just att få koppla på den spexiga biten han gillar mest med tyngdlyftningen. Han är en jättetrevlig kille. Rent tekniskt är han kanske inte jätteduktig.

Yemenbördige Ghassan Alshemery bor i Töreboda men tillhör Mariestads AIF. Alshemery tävlar i 69-kilosklassen och för att ta sig till SM i sommar krävs 205 kilo sammanlagt i ryck och stöt. I ryck slog Ghassan till med ett personligt rekord, 92 kilo.

– Så mycket lyfte han inte ens under sin tid i Yemen, säger Maiftränaren Lars Ekman.

För att SM-kvalgränsen skulle passeras hade Ghassan alltså behövt klara 113 i stöt.

– Han tog 110 och gick för 113 i sista stöten. Fast han blev lite yr och klarade det inte. Men Ghassan har bestämt sig och jag räknar med att han kan öka fram till SM. Det ser ut att vara möjligt att vi har vår första herrlyftare sen 2009 på ett SM. Och på den tiden var det faktiskt jag, skrattar Ekman.

I övrigt var Mariestad drabbat av sjukdomar och småskador och ställde därför endast upp med sju lyftare i serietävlingen. Bland andra saknades deras bästa lyftare Emma Enberg som inte kom loss från jobbet.

Föreningens tre ungdomar Ellen Eriksson, Alice Mogren och Max Andersson fortsatte att imponera och utvecklas. Alla tre har medaljchanser på ungdoms-SM.

– Ellen ska kunna ta ett silver eller guld. Det kanske kan bli medalj också för Alice och även Max är tänkt att fajtas om medaljerna på USM.

Bland elitlyftarna slog Anna Fomina ett nytt personligt rekord, 60, i ryck men presterade lite under sin kapacitet i stöt. Elin Lindström gjorde sin bästa stöt sedan 2012, 84, och Cornelia Herrlin Samie, som är ett medaljhopp i SM, slog ett sammanlagt rekord med 73-84. Går det vägen kan Maif faktiskt ha hela sex lyftare på sommarens SM.

– Men i år har vi framför allt satsat på de individuella tävlingarna och inte på serien. Vi har valt att inte försöka kvala till Elitserien även om det bara är ASK Eskilstuna i hela Sverige som kan matcha våra potentiella poäng när vi är ordinarie. Men ska vi upp i Elitserien finns det krav på att vi ska kunna tävla på två ställen samtidigt och det reder vi inte ut som en liten klubb.

Kronberg gästade

I gästande Mosseberg fanns ett bekant ansikte. Före detta friidrottsstjärnan Robert Kronberg var på plats i Korpens lokal.

– Även under den aktiva friidrottskarriären höll jag i gång lite med Mosseberg. Efter friidrotten har jag kunnat satsa lite mer. Nu kan man kalla det elitmotionär. Här i Mariestad har jag varit förr vid serieomgångar, säger Kronberg som sin vana trogen från friidrotten var spontan och spexig vid tävlingen.

– Kan man få lite stämning, sade han frågande till publiken innan sitt första lyft.

Lars Ekman har förstås stött på Kronberg i tyngdlyftningssammanhang förr.

– Det är nog just att få koppla på den spexiga biten han gillar mest med tyngdlyftningen. Han är en jättetrevlig kille. Rent tekniskt är han kanske inte jätteduktig.