14 mar 2016 19:45

14 mar 2016 19:46

Hopptävling på uppgraderat Brunnsberg

RIDSPORT: Första renoveringsetappen klar på ridskolan

I onsdags kunde ridskolehästarna flytta från lilla ridhuset tillbaka in i sitt nyrenoverade stall.
I helgen arrangerade Mariestads RK regionala hopptävlingar.
– Bygget har inte stört alls, säger Alexandra Larsson, instruktör vid ridskolan och tävlingsryttare.

Efter många turer kunde startskottet tillslut gå för renoveringen på Brunnsbergs ridanläggning. Först ut i raden av flera uppgraderingar har ridskolestallets tak varit.

I början av januari påbörjades förbättringen av taket, som ansågs vara i så dåligt skick, att ett ordentligt snöoväder, skulle innebära stor risk för ras. Samtidigt har innertaket höjts till godkänd nivå.

– Det har blivit en helt annan känsla här inne. Både ljusare och mer rymd och med ny ventilation så känns luften mycket bättre här, säger Alexandra Larsson, instruktör vid ridskolan.

Att bygga om stallet mitt i vintern och under pågående skolverksamhet har inneburit en del planering och logistik för verksamheten.

– Visst hade det varit mer lägligt under sommaruppehållet, men ibland är verkligheten inte så att det går att få alla önskningar uppfyllda. Risken att taket inte håller för ett större snöfall gör att det inte finns så mycket att fundera över, sade ridklubbens ordförande, Jan Mattsson vid ett informationsmöte före jul.

Lösningen blev att de hästar som bodde i den berörda delen av stallet fick flytta in i en tillfällig lösning i det mindre ridhuset.

– Hästarna har bott i mobila tävlingsboxar i en del av ridhuset som delades av så att det fortfarande fanns en ridyta att utnyttja. Det har verkligen gått över förväntan att ha verksamheten i gång samtidigt, säger Larsson.

Klart i tid

Så sent som i onsdags var stallet inflyttningsklart och ridskolehästarna kunde flytta från ridhuset in till sitt uppfräschade hem. Klubben har hela tiden haft marstävlingarna som deadline för bygget. Och även om marginalen var liten, så fanns det inga spår av uppstallning i det lilla ridhuset där framhoppningen var förlagd i helgen.

– Jag har själv tävlat och ridit fram där inne. Det märktes ingenting. Janne Larsson, som arbetar här på anläggningen, har tillsammans med klubbens ordförande Jan Mattsson, verkligen gjort ett superbra arbete med underlaget de här dagarna.

Nu är den första renoveringsetappen i mål på anläggningen. Här efter ska också renovering och utbyggnad av servering, kök, omklädningsrum, läktare och personalutrymmen göras och slutligen ska anläggningen kopplas på det kommunala VA-nätet.

Felfria MRK-rundor

Under helgens tävlingar noterades flera av hemmaklubbens egna ryttare för fina rundor. Lördagens ponnytävling avgjordes i fyra klasser. LE och LD reds i bedömningen clear round, där MRK:s unga garde svarade för många felfria och välridna rundor.

Klasserna LC och LB avgjordes i bedömningen A:0. I LC lotsade MRK-ryttaren Alva Mälke C-ponnyn Åbackens Kahlua genom två felfria rundor och tiden visade sig hålla till andraplatsen i klassen.

I L:B var det åter framgångar i kategori C för MRK, men där var det Frida Beiron på ponnyn Top-fuel som lyckades bäst av hemmaryttarna med en tredjeplats.

Söndagen var avsatt för häst och även där inleddes dagen med två clear round-klasser genom 80 respektive 90 centimeter. Därefter reds 1-meter och 1,10 i både avdelning A och B.

Totalt gjordes 332 starter under helgen.

– Tävlingarna har fungerat bra. Vi märkte kanske att vi tog emot lite fler efteranmälningar än vad som är vanligt. Det var nog många som väntade med att anmäla sig innan de verkligen såg att vi skulle bli klara, säger Alexandra Larsson.

Efter många turer kunde startskottet tillslut gå för renoveringen på Brunnsbergs ridanläggning. Först ut i raden av flera uppgraderingar har ridskolestallets tak varit.

I början av januari påbörjades förbättringen av taket, som ansågs vara i så dåligt skick, att ett ordentligt snöoväder, skulle innebära stor risk för ras. Samtidigt har innertaket höjts till godkänd nivå.

– Det har blivit en helt annan känsla här inne. Både ljusare och mer rymd och med ny ventilation så känns luften mycket bättre här, säger Alexandra Larsson, instruktör vid ridskolan.

Att bygga om stallet mitt i vintern och under pågående skolverksamhet har inneburit en del planering och logistik för verksamheten.

– Visst hade det varit mer lägligt under sommaruppehållet, men ibland är verkligheten inte så att det går att få alla önskningar uppfyllda. Risken att taket inte håller för ett större snöfall gör att det inte finns så mycket att fundera över, sade ridklubbens ordförande, Jan Mattsson vid ett informationsmöte före jul.

Lösningen blev att de hästar som bodde i den berörda delen av stallet fick flytta in i en tillfällig lösning i det mindre ridhuset.

– Hästarna har bott i mobila tävlingsboxar i en del av ridhuset som delades av så att det fortfarande fanns en ridyta att utnyttja. Det har verkligen gått över förväntan att ha verksamheten i gång samtidigt, säger Larsson.

Klart i tid

Så sent som i onsdags var stallet inflyttningsklart och ridskolehästarna kunde flytta från ridhuset in till sitt uppfräschade hem. Klubben har hela tiden haft marstävlingarna som deadline för bygget. Och även om marginalen var liten, så fanns det inga spår av uppstallning i det lilla ridhuset där framhoppningen var förlagd i helgen.

– Jag har själv tävlat och ridit fram där inne. Det märktes ingenting. Janne Larsson, som arbetar här på anläggningen, har tillsammans med klubbens ordförande Jan Mattsson, verkligen gjort ett superbra arbete med underlaget de här dagarna.

Nu är den första renoveringsetappen i mål på anläggningen. Här efter ska också renovering och utbyggnad av servering, kök, omklädningsrum, läktare och personalutrymmen göras och slutligen ska anläggningen kopplas på det kommunala VA-nätet.

Felfria MRK-rundor

Under helgens tävlingar noterades flera av hemmaklubbens egna ryttare för fina rundor. Lördagens ponnytävling avgjordes i fyra klasser. LE och LD reds i bedömningen clear round, där MRK:s unga garde svarade för många felfria och välridna rundor.

Klasserna LC och LB avgjordes i bedömningen A:0. I LC lotsade MRK-ryttaren Alva Mälke C-ponnyn Åbackens Kahlua genom två felfria rundor och tiden visade sig hålla till andraplatsen i klassen.

I L:B var det åter framgångar i kategori C för MRK, men där var det Frida Beiron på ponnyn Top-fuel som lyckades bäst av hemmaryttarna med en tredjeplats.

Söndagen var avsatt för häst och även där inleddes dagen med två clear round-klasser genom 80 respektive 90 centimeter. Därefter reds 1-meter och 1,10 i både avdelning A och B.

Totalt gjordes 332 starter under helgen.

– Tävlingarna har fungerat bra. Vi märkte kanske att vi tog emot lite fler efteranmälningar än vad som är vanligt. Det var nog många som väntade med att anmäla sig innan de verkligen såg att vi skulle bli klara, säger Alexandra Larsson.

  • Johanna Drath