25 jan 2016 16:48

25 jan 2016 16:48

Seriestart för Maifs lyftare

TYNGDLYFTNING

Mariestads AIF presterade bra då klubben arrangerade serietävling i Mariestad.
Flera goda individuella prestationer noterades. Bland annat personliga rekord.

Det var första omgången av serien och Maif gästades av Mossebergs andralag. Maif har i år valt att inte lägga fokus på serietävlingarna utan sikta på de individuella mästerskapen. Därför saknades klubbens två främsta lyftare i Cornelia Samie-Herlin, som var upptagen av arbete, och Emma Enberg,som valde att göra sin tävling i Falun. Trots det gjordes en del fina resultat på plats i Mariestad.

Först ut var klubbens unga garde med 13-åringarna Ellen Eriksson och Alice Mogren, som båda presterade personliga rekord med mersmak. Tredje lyftare ut var Anna Sörqvist som slog personligt rekord i ryck med 63 och med 140 i totalen nådde hon dagens målsättning och kvalade till sommarens SM i Norrköping.

Även Elin Lindström kvalade till SM och ryckte bättre än på flera år med fina 70 kg. Stöten på 80 får också godkänt även om hon kan ännu bättre.

Klubbens senaste stjärnskott, Anna Fomina, fick en tung start med två bommar på inledande 55 i ryck. Nerverna spelade henne ett spratt, men Anna samlade hop sig och klarade bra i sista försöket.

– Anna är mycket stark för sin blotta 17 år och bara drygt sex månaders träning och kommer att prestera betydligt mer längre fram under säsongen, rapporterar tränaren Lars Ekman.

Stötarna gick dock bättre med tre klarade lyft via 77-82-84. De två sista personliga rekord och med 139 var Anna bara ett kilo från att också hon kvala till SM för seniorer. Bästa stöt för dagen i konkurrens med sina erfarna lagkamrater tar hon med sig.

Klubbens herrar var för dagen begränsade till Ghassan Aliabdol Alshemry och Anton Eriksson, som gjorde bra ifrån sig utan att nå fram till sina personliga rekord.

Dagens krydda blev trots allt Emma Enbergs lyftning i Falun där hon rapporterade in sitt bästa reslutat någonsin med 73-94. Vägandes in på exakt 58,0 innebar det två svenska juniorrekord med 94 i stöt och 167 sammanlagt.

– Emma siktar hårt sitt sista juniorår och har ännu mer att hämta på gång.

Det var första omgången av serien och Maif gästades av Mossebergs andralag. Maif har i år valt att inte lägga fokus på serietävlingarna utan sikta på de individuella mästerskapen. Därför saknades klubbens två främsta lyftare i Cornelia Samie-Herlin, som var upptagen av arbete, och Emma Enberg,som valde att göra sin tävling i Falun. Trots det gjordes en del fina resultat på plats i Mariestad.

Först ut var klubbens unga garde med 13-åringarna Ellen Eriksson och Alice Mogren, som båda presterade personliga rekord med mersmak. Tredje lyftare ut var Anna Sörqvist som slog personligt rekord i ryck med 63 och med 140 i totalen nådde hon dagens målsättning och kvalade till sommarens SM i Norrköping.

Även Elin Lindström kvalade till SM och ryckte bättre än på flera år med fina 70 kg. Stöten på 80 får också godkänt även om hon kan ännu bättre.

Klubbens senaste stjärnskott, Anna Fomina, fick en tung start med två bommar på inledande 55 i ryck. Nerverna spelade henne ett spratt, men Anna samlade hop sig och klarade bra i sista försöket.

– Anna är mycket stark för sin blotta 17 år och bara drygt sex månaders träning och kommer att prestera betydligt mer längre fram under säsongen, rapporterar tränaren Lars Ekman.

Stötarna gick dock bättre med tre klarade lyft via 77-82-84. De två sista personliga rekord och med 139 var Anna bara ett kilo från att också hon kvala till SM för seniorer. Bästa stöt för dagen i konkurrens med sina erfarna lagkamrater tar hon med sig.

Klubbens herrar var för dagen begränsade till Ghassan Aliabdol Alshemry och Anton Eriksson, som gjorde bra ifrån sig utan att nå fram till sina personliga rekord.

Dagens krydda blev trots allt Emma Enbergs lyftning i Falun där hon rapporterade in sitt bästa reslutat någonsin med 73-94. Vägandes in på exakt 58,0 innebar det två svenska juniorrekord med 94 i stöt och 167 sammanlagt.

– Emma siktar hårt sitt sista juniorår och har ännu mer att hämta på gång.