09 dec 2015 22:01

09 dec 2015 22:01

Töreboda missar alltvåan

ISHOCKEY: Hockeytvåan Södra A

Töreboda HF har fortsatt kämpa mot alltvåan. Men i förlusten mot bottenlaget Sörhaga/Alingsås försvann den sista chansen.
– Vi borde ha gjort ett par mål i första perioden, säger tränaren Dennis Ström-Birgersson.

Alltvåan såg ut att vara borta redan efter den onödiga hemmaförlusten mot Ulricehamn för ett par veckor sedan. Men Töreboda har fortsatt att vägra släppa taget om det lilla halmstrå som fortfarande fanns till avancemang. Bottenlaget Sörhaga/Alingsås skulle väl inte kunna vara något hot för den fortsatta jakten? Men det var faktiskt i Nolhalla Ishall som Törebodas sista chans till alltvåan försvann.

Skadedrabbat

– Den chansen är borta nu. Det är klart man alltid går för det, men vi har haft för mycket skador och sjukdomar för att på allvar kunnat matcha lagen där uppe. Vi behöver få tillbaka våra spelare efter jul och jaga playoff-platsen, säger Ström-Birgersson.

Det började annars bra för THF. Drygt fem minuter hade gått när Sebastian Roos gav laget ledningen på en retur i en första period där Töreboda hade trycket.

– Vi gör en riktigt bra första period.

Men ger man motståndarna chansen att spela i numerärt överläge smäller det oftast. Kvitteringen kom i andra perioden genom hemmalagets Niclas Mårtensson i just powerplay.

– Vi går ner oss efter första perioden. Vi drar på oss för många utvisningar och får spela mycket i underläge.

Blodad tand

Målet gav Sörhaga/Alingsås blodad tand och Sebastian Mårtensson gav laget ledningen med sexton minuter kvar av matchen. I Törebodas jakt på en kvittering tog man målvakten Arvid Ljung av planen. Draget fick bara till följd att Luka Vukoja kunde skicka in 3–1 i öppen bur. Ett mål som också fastställde slutresultatet.

– Vi försökte sätta press på dem i tredje och ett tag kom de knappt ur egen zon. Men en hockeymatch varar i sextio minuter och vi gick ner oss för mycket. Men vi har gått runt på för lite folk. Nu behöver vi vila, säger Ström-Birgersson.

Mål, Töreboda: Sebastian Roos.

Alltvåan såg ut att vara borta redan efter den onödiga hemmaförlusten mot Ulricehamn för ett par veckor sedan. Men Töreboda har fortsatt att vägra släppa taget om det lilla halmstrå som fortfarande fanns till avancemang. Bottenlaget Sörhaga/Alingsås skulle väl inte kunna vara något hot för den fortsatta jakten? Men det var faktiskt i Nolhalla Ishall som Törebodas sista chans till alltvåan försvann.

Skadedrabbat

– Den chansen är borta nu. Det är klart man alltid går för det, men vi har haft för mycket skador och sjukdomar för att på allvar kunnat matcha lagen där uppe. Vi behöver få tillbaka våra spelare efter jul och jaga playoff-platsen, säger Ström-Birgersson.

Det började annars bra för THF. Drygt fem minuter hade gått när Sebastian Roos gav laget ledningen på en retur i en första period där Töreboda hade trycket.

– Vi gör en riktigt bra första period.

Men ger man motståndarna chansen att spela i numerärt överläge smäller det oftast. Kvitteringen kom i andra perioden genom hemmalagets Niclas Mårtensson i just powerplay.

– Vi går ner oss efter första perioden. Vi drar på oss för många utvisningar och får spela mycket i underläge.

Blodad tand

Målet gav Sörhaga/Alingsås blodad tand och Sebastian Mårtensson gav laget ledningen med sexton minuter kvar av matchen. I Törebodas jakt på en kvittering tog man målvakten Arvid Ljung av planen. Draget fick bara till följd att Luka Vukoja kunde skicka in 3–1 i öppen bur. Ett mål som också fastställde slutresultatet.

– Vi försökte sätta press på dem i tredje och ett tag kom de knappt ur egen zon. Men en hockeymatch varar i sextio minuter och vi gick ner oss för mycket. Men vi har gått runt på för lite folk. Nu behöver vi vila, säger Ström-Birgersson.

Mål, Töreboda: Sebastian Roos.