06 dec 2015 21:20

06 dec 2015 21:20

Sjukstuga Lockerud föll borta

INNEBANDY: Division 1 Västra Svealand

Med tio spelare borta ur truppen fick Lockeruds tränare Mickael Fredriksson en hel del att pyssla med inför söndagens bortamatch i Örebro.
– Det påverkade oss, men å andra sidan så är jag oerhört imponerad över inställningen och moralen hos de spelare vi hade att tillgå, sade Fredriksson efter förlusten mot Lillån.

Nästa helgs serieuppehåll kunde inte kommit lägligare för Lockeruds herrar. Sjukstugan i lägret har satt sin prägel på den gångna veckan.

– Det har minst sagt varit ett unikt läge. Vi har haft tio spelare borta i veckan. Jag kunde inte ta ut laget förrän på morgonen före matchen, säger tränare i Lockerud Mickael Fredriksson.

Söndagens bortamatch mot Örebrolaget Lillån speglades delvis av manfallet, men det innebar också möjligheter för flera av klubbens yngre spelare som knackar på A-lagsdörren.

– Nu hoppas vi att vi är klara med den värsta epidemin. Däremot så vill jag verkligen berömma de spelare som var med till Örebro. Det gör mig väldigt stolt att se den inställningen som de visar. Nu har fler spelare visat framfötterna och det gör att konkurrensen om platserna bara blir större.

Tappade ledningen

Efter en spelad period i söndagens match hade Lockerud ledningen med 2–0, det efter att Eddie Nissen-Sandberg (assisterad av Isak Stöckel) bokfördes för 1–0 redan efter 26 sekunder och Anders Wiikman (Farshid Muhiti) ökade på ledningen med ytterligare ett mål nio minuter senare.

– Det kändes som om matchbilden förändrades efter de målen. Vi höll visserligen nollan i ett tre-mot-fem-underläge i slutet av första perioden, men initiativet hamnade mer hos Lillån, säger Fredriksson.

Hemmalaget kunde utjämna och tillslut skaffa sig ledningen (3–2) i andra perioden och i tredje var det endast Lillån som noterades i målprotokollet.

– Vi mötte serietrean på bortaplan och förra året förlorade vi här med större siffror. Återigen är det så att gör inte vi mål på våra chanser så gör motståndaren det. Det är för bra lag i den här serien för att vi ska ha råd att bränna lägen där vi har riktigt bra sekvenser.

Mål; Lockerud: Eddie Nissen-Sandberg, Andreas Wiikman.

Nästa helgs serieuppehåll kunde inte kommit lägligare för Lockeruds herrar. Sjukstugan i lägret har satt sin prägel på den gångna veckan.

– Det har minst sagt varit ett unikt läge. Vi har haft tio spelare borta i veckan. Jag kunde inte ta ut laget förrän på morgonen före matchen, säger tränare i Lockerud Mickael Fredriksson.

Söndagens bortamatch mot Örebrolaget Lillån speglades delvis av manfallet, men det innebar också möjligheter för flera av klubbens yngre spelare som knackar på A-lagsdörren.

– Nu hoppas vi att vi är klara med den värsta epidemin. Däremot så vill jag verkligen berömma de spelare som var med till Örebro. Det gör mig väldigt stolt att se den inställningen som de visar. Nu har fler spelare visat framfötterna och det gör att konkurrensen om platserna bara blir större.

Tappade ledningen

Efter en spelad period i söndagens match hade Lockerud ledningen med 2–0, det efter att Eddie Nissen-Sandberg (assisterad av Isak Stöckel) bokfördes för 1–0 redan efter 26 sekunder och Anders Wiikman (Farshid Muhiti) ökade på ledningen med ytterligare ett mål nio minuter senare.

– Det kändes som om matchbilden förändrades efter de målen. Vi höll visserligen nollan i ett tre-mot-fem-underläge i slutet av första perioden, men initiativet hamnade mer hos Lillån, säger Fredriksson.

Hemmalaget kunde utjämna och tillslut skaffa sig ledningen (3–2) i andra perioden och i tredje var det endast Lillån som noterades i målprotokollet.

– Vi mötte serietrean på bortaplan och förra året förlorade vi här med större siffror. Återigen är det så att gör inte vi mål på våra chanser så gör motståndaren det. Det är för bra lag i den här serien för att vi ska ha råd att bränna lägen där vi har riktigt bra sekvenser.

Mål; Lockerud: Eddie Nissen-Sandberg, Andreas Wiikman.

  • Johanna Drath