01 dec 2015 19:12

01 dec 2015 19:12

Nya namn i Jula och Torsö

FOTBOLL: Inför säsong 2016

Det har börjat röra på sig bland namnen i den lokala fotbollen.
Jula BK har nyligen gjort klart med två brödrapar genom Peltolas och Suleimans.
Samtidigt kan Torsö presentera Kjell Norholl som ny tränare.

I och med MBK:s degradering i seriesystemet uppstod också flera frågetecken bland spelarna inför nästa säsong. Bröderna Peltola, Anders (back) och lillebror Fredrik (mittfältare) har valt att lämna ”Bollis” efter flera säsonger. Efter helgens testmatch med Jula beslutade sig duon för att skriva på för division 5-laget i Ullervad.

– Både Anders och Fredrik är Julakillar från början och nu ville de helt enkelt tillbaka till oss och samtidigt spela i division fem, säger Henrik Josefsson, som kommer träna Jula även nästa säsong.

Ytterligare ett brödrapar har gjort klart med Jula. Det är Stevan (mittfältare) och Majid Suleiman (forward) från IFK Mariestad, som senast spelade i division fyra. Enda namnet på Julas minuskonto i nuläget är målvakten Martin Herlin som skrivit på för IFK Skövde.

Ny tränare i Torsö

Torsö BIF kan presentera en ny tränarlösning. Förra säsongen stod Johan Sipola som huvudtränare, men den kommande säsongen kan Sipola först och främst koncentrera sig på att spela.

Kjell Norholl heter Torsös tränare den kommande säsongen.

– Kjell bor numera här, men är från början från Gällivare. Han har egna spelarmeriter från division under 1990-talet och har sedan dess haft flera tränaruppdrag. Det känns jättebra att vi har kunnat knyta en person med så mycket erfarenhet till vårt lag, säger Torsös Michael Ramberg.

I och med MBK:s degradering i seriesystemet uppstod också flera frågetecken bland spelarna inför nästa säsong. Bröderna Peltola, Anders (back) och lillebror Fredrik (mittfältare) har valt att lämna ”Bollis” efter flera säsonger. Efter helgens testmatch med Jula beslutade sig duon för att skriva på för division 5-laget i Ullervad.

– Både Anders och Fredrik är Julakillar från början och nu ville de helt enkelt tillbaka till oss och samtidigt spela i division fem, säger Henrik Josefsson, som kommer träna Jula även nästa säsong.

Ytterligare ett brödrapar har gjort klart med Jula. Det är Stevan (mittfältare) och Majid Suleiman (forward) från IFK Mariestad, som senast spelade i division fyra. Enda namnet på Julas minuskonto i nuläget är målvakten Martin Herlin som skrivit på för IFK Skövde.

Ny tränare i Torsö

Torsö BIF kan presentera en ny tränarlösning. Förra säsongen stod Johan Sipola som huvudtränare, men den kommande säsongen kan Sipola först och främst koncentrera sig på att spela.

Kjell Norholl heter Torsös tränare den kommande säsongen.

– Kjell bor numera här, men är från början från Gällivare. Han har egna spelarmeriter från division under 1990-talet och har sedan dess haft flera tränaruppdrag. Det känns jättebra att vi har kunnat knyta en person med så mycket erfarenhet till vårt lag, säger Torsös Michael Ramberg.