19 nov 2015 14:19

19 nov 2015 14:19

Enköping sparkar Trång

ISHOCKEY

Mariestad Bois seriekollega Enköpings SK, som just nu ligger nia i hockeyettan västra, sparkar sin tränare Mikael Trång efter sju raka förluster.

– Det kommer till en gräns. Sju raka förluster går inte att acceptera. Vi gjorde igår klart att Mikael Trång får lämna sitt uppdrag. Vi behövde ett trendbrott, säger ESK:s ordförande Petter Eriksson till Stockholmdirekt.se

Klubbens ambition är nu att Joakim Pettersson som tidigare var assisterande till Trång ska ta över huvudansvaret.

– Det kommer till en gräns. Sju raka förluster går inte att acceptera. Vi gjorde igår klart att Mikael Trång får lämna sitt uppdrag. Vi behövde ett trendbrott, säger ESK:s ordförande Petter Eriksson till Stockholmdirekt.se

Klubbens ambition är nu att Joakim Pettersson som tidigare var assisterande till Trång ska ta över huvudansvaret.