17 nov 2015 20:11

17 nov 2015 20:13

Talanger prisade vid DM

BORDTENNIS: Törebodaklubben näst bäst vid mästerskapet

Det blev ett riktigt medaljregn över Törebodas unga talanger när DM avgjordes i Herrljunga under den gångna helgen.
Totalt samlade bordtennisklubben ihop nio medaljer, vilket gjorde att föreningen blev den näst bästa under mästerskapet.

Töreboda bordtennisklubb fortsätter att producera lovande spelare. I helgen såg flera av föreningens unga tjejer till att leverera toppresultat, vilket i sin tur placerade TBTK som näst bästa klubb bakom Alingsås och ett poäng bättre än trean IFK Falköping.

Elisia Westberg var en av spelarna som fick med sig guldmedaljer hem från mästerskapet. Efter finalseger mot Beata Söderberg från Lidköping vann Elisia F15-klassen. Samma valör blev det i F14 dubbel där Elisia spelade tillsammans med klubbkompisen Denizé Franzén. Guld säkrades efter seger mot Lina och Moa Svensson från Vara.

Denizé Franzén var i sin tur den Törebodaspelare som fick gå upp på prispallen flest gånger under helgen. Förutom segern i dubbel med Elisia blev det brons i F14, F15 och damjunior 20.

Hedda Husrem besegrade Falköpings Isabelle Kullingsjö i finalen, men fick nöja sig med silver i F10 efter finalförlust mot Boråsspelaren Elvira Söderlund. Tillsammans med Alicia Franzén blev det brons för Hedda i F12-dubbel, en placering som delades med klubbkompisarna Turid Husrem och Nellie Franzén.

”Rätt inställning”

I måndags hade klubben sin första riktiga träning med nye coachen Anders Sjöstedts medverkan. Tanken är att Sjöstedt, som bland annat är förbundskapten för det svenska handikapplandslaget, ska besöka en träningskväll i veckan i Töreboda.

– Det finns så många talanger här och det som gör den här föreningen unik i Sverige är att det är alla lovande tjejer som spelar. Det hör inte till vanligheterna. Det finns många spelare här som kan bli riktigt bra med rätt matchning. De har den rätta inställningen och är villiga att satsa, det motiverade mig till att tacka ja till det här uppdraget, säger Sjöstedt.

Tanken är att Sjöstedt ska träna klubbens två främsta tävlingsgrupper en gång i veckan och vid den första samlingen i måndags hittade han genast detaljer att putsa på.

– Tekniken är jätteviktig. Jag har valt att gå in och peta i detaljer även om vi är mitt inne i tävlingssäsongen. Det roliga är att se hur snabbt de här spelarna tar till sig instruktionen, med ganska små justeringar syns redan en stor förändring. Det är sådant som gör mitt uppdrag inspirerande.

Töreboda bordtennisklubb fortsätter att producera lovande spelare. I helgen såg flera av föreningens unga tjejer till att leverera toppresultat, vilket i sin tur placerade TBTK som näst bästa klubb bakom Alingsås och ett poäng bättre än trean IFK Falköping.

Elisia Westberg var en av spelarna som fick med sig guldmedaljer hem från mästerskapet. Efter finalseger mot Beata Söderberg från Lidköping vann Elisia F15-klassen. Samma valör blev det i F14 dubbel där Elisia spelade tillsammans med klubbkompisen Denizé Franzén. Guld säkrades efter seger mot Lina och Moa Svensson från Vara.

Denizé Franzén var i sin tur den Törebodaspelare som fick gå upp på prispallen flest gånger under helgen. Förutom segern i dubbel med Elisia blev det brons i F14, F15 och damjunior 20.

Hedda Husrem besegrade Falköpings Isabelle Kullingsjö i finalen, men fick nöja sig med silver i F10 efter finalförlust mot Boråsspelaren Elvira Söderlund. Tillsammans med Alicia Franzén blev det brons för Hedda i F12-dubbel, en placering som delades med klubbkompisarna Turid Husrem och Nellie Franzén.

”Rätt inställning”

I måndags hade klubben sin första riktiga träning med nye coachen Anders Sjöstedts medverkan. Tanken är att Sjöstedt, som bland annat är förbundskapten för det svenska handikapplandslaget, ska besöka en träningskväll i veckan i Töreboda.

– Det finns så många talanger här och det som gör den här föreningen unik i Sverige är att det är alla lovande tjejer som spelar. Det hör inte till vanligheterna. Det finns många spelare här som kan bli riktigt bra med rätt matchning. De har den rätta inställningen och är villiga att satsa, det motiverade mig till att tacka ja till det här uppdraget, säger Sjöstedt.

Tanken är att Sjöstedt ska träna klubbens två främsta tävlingsgrupper en gång i veckan och vid den första samlingen i måndags hittade han genast detaljer att putsa på.

– Tekniken är jätteviktig. Jag har valt att gå in och peta i detaljer även om vi är mitt inne i tävlingssäsongen. Det roliga är att se hur snabbt de här spelarna tar till sig instruktionen, med ganska små justeringar syns redan en stor förändring. Det är sådant som gör mitt uppdrag inspirerande.