16 nov 2015 11:50

16 nov 2015 11:51

Liten chans till spel på onsdag

FOTBOLL: Champions League

Allt talar för att Champions League-matchen mellan Paris SG och Kif Örebro skjuts upp. Den var planerad att spelas på onsdag, men efter förra veckans attentat i den franska huvudstaden lär matchen få ett senare datum.

Det är Paris Saint Germains medieansvarige Timothée Lemoine som ger NA.se ett besked via mail.

”Alla publika evenemang i Parisområdet är inställda fram till och med torsdag den 19 november, och en fotbollsmatch räknas som ett publikt evenemang. Det är myndigheterna som tagit det beslutet”, skriver Lemoine.

”Liten chans”

När tidningen frågar om det är helt uteslutet att matchen blir av skriver Lemoine:

”Ärligt talat vet jag inte. Men jag tror att chansen till spel på onsdag är väldigt liten. Vi kommer att få mer information i morgon.”

Redan under söndagen valde Kif Örebro, där Mariestadsprodukten Michelle de Jongh återfinns på mittfältet, att avboka sina flygbiljetter till Frankrike. Detta eftersom det europeiska fotbollförbundet UEFA dröjt med sitt besked om matchen blir av eller inte.

– Det går inte att åka ned om vi inte är säkra på att matchen blir av. Det har vi inte råd med. Skulle matchen bli av får vi flyga ned på tisdag. Det finns flygbiljetter att boka, så det löser vi i sådana fall, säger klubbens medieansvarige Karin Tellås Hermansson till NA.se.

Ingen annan ort

Klart är i alla fall att matchen kommer att spelas på PSG:s hemmaarena Parc de Princes. Att byta spelort är inte aktuellt.

– Blir det någon ändring så blir det att byta datum, säger Örebros ordförande Charlotta Nordenberg till Expressen.

Skulle matchen väl bli av menar Nordenberg att hon inte känner någon oro för att något ska hända när matchen genomförs.

– Jag är mer som människa otroligt ledsen över världen. I grunden är man ju otroligt ledsen över att vår värld ser ut så här. Personligen kan inte jag gå omkring och vara rädd, utan man måste prata och kommunicera med varandra och se så man hittar en bra lösning.

Det är Paris Saint Germains medieansvarige Timothée Lemoine som ger NA.se ett besked via mail.

”Alla publika evenemang i Parisområdet är inställda fram till och med torsdag den 19 november, och en fotbollsmatch räknas som ett publikt evenemang. Det är myndigheterna som tagit det beslutet”, skriver Lemoine.

”Liten chans”

När tidningen frågar om det är helt uteslutet att matchen blir av skriver Lemoine:

”Ärligt talat vet jag inte. Men jag tror att chansen till spel på onsdag är väldigt liten. Vi kommer att få mer information i morgon.”

Redan under söndagen valde Kif Örebro, där Mariestadsprodukten Michelle de Jongh återfinns på mittfältet, att avboka sina flygbiljetter till Frankrike. Detta eftersom det europeiska fotbollförbundet UEFA dröjt med sitt besked om matchen blir av eller inte.

– Det går inte att åka ned om vi inte är säkra på att matchen blir av. Det har vi inte råd med. Skulle matchen bli av får vi flyga ned på tisdag. Det finns flygbiljetter att boka, så det löser vi i sådana fall, säger klubbens medieansvarige Karin Tellås Hermansson till NA.se.

Ingen annan ort

Klart är i alla fall att matchen kommer att spelas på PSG:s hemmaarena Parc de Princes. Att byta spelort är inte aktuellt.

– Blir det någon ändring så blir det att byta datum, säger Örebros ordförande Charlotta Nordenberg till Expressen.

Skulle matchen väl bli av menar Nordenberg att hon inte känner någon oro för att något ska hända när matchen genomförs.

– Jag är mer som människa otroligt ledsen över världen. I grunden är man ju otroligt ledsen över att vår värld ser ut så här. Personligen kan inte jag gå omkring och vara rädd, utan man måste prata och kommunicera med varandra och se så man hittar en bra lösning.