16 nov 2015 16:54

16 nov 2015 16:55

Det blir match i Paris på onsdag

FOTBOLL: Champions League

Beskedet har dröjt länge.
Men på måndagseftermiddagen stod det klart att returmötet mellan Kif Örebro och Paris kommer att spelas som planerat på onsdag. Detta trots attackerna i den franska huvudstaden i förra veckan.

Egentligen talade allt för att matchen i Paris skulle skjutas upp. Paris Saint Germains medieansvarige Timothée Lemoine gav NA.se ett besked via mail tidigt på måndagen och då såg det inte ut att vara möjligt att spela som planerat.

”Alla publika evenemang i Parisområdet är inställda fram till och med torsdag den 19 november, och en fotbollsmatch räknas som ett publikt evenemang. Det är myndigheterna som tagit det beslutet”, skrev Lemoine.

Kif Örebro, med Michelle de Jongh i laget, hann till och med avboka sina flygbiljetter. Det gjorde man redan på söndagen efter att UEFA dröjt med sitt beslut.

– Det går inte att åka ned om vi inte är säkra på att matchen blir av. Det har vi inte råd med. Skulle matchen bli av får vi flyga ned på tisdag. Det finns flygbiljetter att boka, så det löser vi i sådana fall, sade klubbens medieansvarige Karin Tellås Hermansson till NA.se.

Och nu blir alltså matchen av. Efter tragedin i den franska huvudstaden har Örebro uttryckt önskemål om att åttondelsfinalen skulle flyttas till en annan stad eller ett annat land. Men i ett sms till TT bekräftar klubbens ordförande Charlotta Nordenberg att matchen spelas som planerat, på Parc de Princes i Paris på onsdagskvällen.

”Blir match på onsdag i Paris”, skriver hon.

”Känslig situation”

När Mariestads Tidningen pratade med Michelle de Jongh i helgen berättade hon att man pratat mycket inom laget om de fruktansvärda händelserna i Paris.

– Det är en väldigt känslig situation. Och det tar såklart ännu hårdare på en när man ska till Paris nästa vecka om det nu blir någon match, sade hon då.

Men hon var också helt inställd på att klubben skulle respektera UEFA:s beslut.

– Vi får respektera det beslutet och om vi åker ner måste vi göra det bästa av situationen. Det gäller att försöka tänka bort allt det hemska när det är match.

Det första mötet lagen emellan slutade 1–1.

Egentligen talade allt för att matchen i Paris skulle skjutas upp. Paris Saint Germains medieansvarige Timothée Lemoine gav NA.se ett besked via mail tidigt på måndagen och då såg det inte ut att vara möjligt att spela som planerat.

”Alla publika evenemang i Parisområdet är inställda fram till och med torsdag den 19 november, och en fotbollsmatch räknas som ett publikt evenemang. Det är myndigheterna som tagit det beslutet”, skrev Lemoine.

Kif Örebro, med Michelle de Jongh i laget, hann till och med avboka sina flygbiljetter. Det gjorde man redan på söndagen efter att UEFA dröjt med sitt beslut.

– Det går inte att åka ned om vi inte är säkra på att matchen blir av. Det har vi inte råd med. Skulle matchen bli av får vi flyga ned på tisdag. Det finns flygbiljetter att boka, så det löser vi i sådana fall, sade klubbens medieansvarige Karin Tellås Hermansson till NA.se.

Och nu blir alltså matchen av. Efter tragedin i den franska huvudstaden har Örebro uttryckt önskemål om att åttondelsfinalen skulle flyttas till en annan stad eller ett annat land. Men i ett sms till TT bekräftar klubbens ordförande Charlotta Nordenberg att matchen spelas som planerat, på Parc de Princes i Paris på onsdagskvällen.

”Blir match på onsdag i Paris”, skriver hon.

”Känslig situation”

När Mariestads Tidningen pratade med Michelle de Jongh i helgen berättade hon att man pratat mycket inom laget om de fruktansvärda händelserna i Paris.

– Det är en väldigt känslig situation. Och det tar såklart ännu hårdare på en när man ska till Paris nästa vecka om det nu blir någon match, sade hon då.

Men hon var också helt inställd på att klubben skulle respektera UEFA:s beslut.

– Vi får respektera det beslutet och om vi åker ner måste vi göra det bästa av situationen. Det gäller att försöka tänka bort allt det hemska när det är match.

Det första mötet lagen emellan slutade 1–1.