24 sep 2015 21:25

24 sep 2015 21:27

Starten sänkte Mariestads J18

J18 SÖDRA ELIT ISHOCKEY

Trots att de inledande minuterna såg ganska bra ut var det en svag första period som sänkte Mariestad Bois J18 i matchen mot Växjö. Stundtals gick det ganska fort mellan målen och Växjö ledde med 4–0 efter den första akten. De två sista perioderna var desto mer jämna och matchen slutade 8–2.

– Vi blandar och ger för mycket. Det är många i vårt lag som inte spelat J18-Elit innan, men i dag gav vi inte oss själva någon riktig chans, säger tränaren Anders Lundström.

Målen, Mariestad: Oliver Ahlgren, Samuel Gustafsson.

Trots att de inledande minuterna såg ganska bra ut var det en svag första period som sänkte Mariestad Bois J18 i matchen mot Växjö. Stundtals gick det ganska fort mellan målen och Växjö ledde med 4–0 efter den första akten. De två sista perioderna var desto mer jämna och matchen slutade 8–2.

– Vi blandar och ger för mycket. Det är många i vårt lag som inte spelat J18-Elit innan, men i dag gav vi inte oss själva någon riktig chans, säger tränaren Anders Lundström.

Målen, Mariestad: Oliver Ahlgren, Samuel Gustafsson.