13 jun 2015 17:29

13 jun 2015 17:29

Christian Hägg sista namnet i Bois-truppen

Under fredagen gjorde Mariestad Bois klart med forwarden Christian Hägg.

22-åringen kommer senast från Lindlöven och är kontrakterad ett år för Mariestadklubben.

Bois sportchef Ronny Johansson är nöjd med värvningen.

– Det är en spelskicklig ytter med stor potential. Han är i rätt ålder som vi ser det och har fortfarande en hel del utveckling i sig och passar därmed väl in i vårt unga lag, säger han på klubbens hemsida.

Hägg är uppvuxen utanför Uppsala och spelade i Gimo fram till högstadiet då han flyttade för spel i Djurgården. Där blev han kvar i fyra år för att sedan spela i Västerås under sitt sista år som juniorspelare.

Seniorkarriären inledde Hägg i Tierp, men lämnade klubben för Enköping efter en halv säsong och hamnade sedan i Lindlöven förra säsongen.

I Lindlöven bokfördes 31 poäng under förra säsongen.

På Bois hemsida beskriver sig anfallaren som en spelare som vill bidra framåt, men som inte är rädd att bidra i egen zon. En spelare som ser spelet bra och har ett bra skott och en hyfsad fart.

Bois sportchef Ronny Johansson är nöjd med värvningen.

– Det är en spelskicklig ytter med stor potential. Han är i rätt ålder som vi ser det och har fortfarande en hel del utveckling i sig och passar därmed väl in i vårt unga lag, säger han på klubbens hemsida.

Hägg är uppvuxen utanför Uppsala och spelade i Gimo fram till högstadiet då han flyttade för spel i Djurgården. Där blev han kvar i fyra år för att sedan spela i Västerås under sitt sista år som juniorspelare.

Seniorkarriären inledde Hägg i Tierp, men lämnade klubben för Enköping efter en halv säsong och hamnade sedan i Lindlöven förra säsongen.

I Lindlöven bokfördes 31 poäng under förra säsongen.

På Bois hemsida beskriver sig anfallaren som en spelare som vill bidra framåt, men som inte är rädd att bidra i egen zon. En spelare som ser spelet bra och har ett bra skott och en hyfsad fart.