02 jun 2015 19:16

02 jun 2015 21:03

Mariestad Bois visar upp plussiffror igen

ISHOCKEY

NY VERSION. Mariestad Bois kan återigen stoltsera med gröna siffror i bokslutet. På klubbens årsmöte i tisdags kväll visade föreningen upp ett överskott på 226 244 kronor, mot budgeterade 211 900.

– Om vi är nöjda? Jaja, herregud, säger klubbens ordförande Johan Henriksson.

När arbetet med att börja beta av kapitalbristen 2013 låg siffrorna på hisnande 1 650 000 kronor. Sedan dess har Mariestad Bois sakta men säkert förbättrat sin likviditet och vid bokslutet i tisdags var kapitalbristen nere på 312 305 kronor.

– Man är tävlingsmänniska och vill ännu mer. Men att göra det bättre än budget känns bra. Vi ska vara stolta över det här, säger Johan Henriksson.

En av föreningens stora kostnader för verksamhetsåret var konkursen av Hallbolaget som kostade föreningen 125 000 kronor. En engångsavgift som klubben inte behöver tänka på framöver.

Glädjande nog för medlemmarna kunde Mariestad Bois ordförande Johan Henriksson presentera flera positiva punkter. I spelarbudgeten som uppgick till 1,1 miljoner kronor sparade klubben närmare 60 000.

– Vi har inte utnyttjat hela spelarbudgeten och det är tack vare Ronny Johansson, Johan Eklund (sportchefer) och Karl Helmersson (tränare) som hittade andra vägar där man satsade på egna produkter, säger Henriksson.

Collberg betalar av

Just egna produkter är inkomstbringande för talangfabriken Bois. Förra året tog klubben emot närmare en halv miljon kronor från Montreal Canadiens som ju draftade Sebastian Collberg. I år fick klubben 50 000 kronor i utbildningsbidrag för Collberg av Svenska ishockeyförbundet.

Och det finns mer att jobba på.

Biljettintäkterna var ett par tusen bättre än budgeterat, men där finns det mer att hämta, tror Henriksson.

– Där jobbar vi på grejer för att locka folk nästa år.

När arbetet med att börja beta av kapitalbristen 2013 låg siffrorna på hisnande 1 650 000 kronor. Sedan dess har Mariestad Bois sakta men säkert förbättrat sin likviditet och vid bokslutet i tisdags var kapitalbristen nere på 312 305 kronor.

– Man är tävlingsmänniska och vill ännu mer. Men att göra det bättre än budget känns bra. Vi ska vara stolta över det här, säger Johan Henriksson.

En av föreningens stora kostnader för verksamhetsåret var konkursen av Hallbolaget som kostade föreningen 125 000 kronor. En engångsavgift som klubben inte behöver tänka på framöver.

Glädjande nog för medlemmarna kunde Mariestad Bois ordförande Johan Henriksson presentera flera positiva punkter. I spelarbudgeten som uppgick till 1,1 miljoner kronor sparade klubben närmare 60 000.

– Vi har inte utnyttjat hela spelarbudgeten och det är tack vare Ronny Johansson, Johan Eklund (sportchefer) och Karl Helmersson (tränare) som hittade andra vägar där man satsade på egna produkter, säger Henriksson.

Collberg betalar av

Just egna produkter är inkomstbringande för talangfabriken Bois. Förra året tog klubben emot närmare en halv miljon kronor från Montreal Canadiens som ju draftade Sebastian Collberg. I år fick klubben 50 000 kronor i utbildningsbidrag för Collberg av Svenska ishockeyförbundet.

Och det finns mer att jobba på.

Biljettintäkterna var ett par tusen bättre än budgeterat, men där finns det mer att hämta, tror Henriksson.

– Där jobbar vi på grejer för att locka folk nästa år.

  • Milad Akbarzadeh