29 maj 2015 15:26

29 maj 2015 16:22

Appelgren kan bli ny tränare för HV71

ISHOCKEY

Andreas Johansson lämnade på fredagen tränaruppdraget i HV71.

Det öppnar vägen för Mariestadsbon Andreas Appelgren – som är högaktuell som ersättare.

Under de senaste veckorna har det stormat rejält i SHL-klubben HV71. För ett par veckor sedan avslöjade Jönköpings-Posten att det finns en djupgående spricka mellan flera spelare och Andreas Johansson.

I omklädningsrummet ska Johansson ha fört ett inspirationsarbete som går ut på gröna och röda människor, som skulle avgöra om en spelare var ”på” eller ”av”. Flertalet spelare har ansett att det liknat mobbning.

Sportcheferna Johan Davidsson och Johan Hult sägs också ha velat kliva av sina uppdrag om Andreas Johansson påbörjar en ny säsong i föreningen. Parterna kom dock överens utåt sett och beskedet var att Johansson stannar i HV.

Vid lunchtid på fredagen meddelade dock Andreas Johansson att han med omedelbar verkan lämnar HV71.

– Det är Andreas som ytterst valt detta. Men det är ingen hemlighet att det har varit samarbetssvårigheter med den sportsliga ledningen, säger ordföranden Hans-Göran Frick till Jönköpings-Posten.

Högt på önskelistan

Den tidigare Leksandstränaren Andreas Appelgren har tidigare varit på HV:s radar. Nu vänds blickarna åter mot Mariestadsbon och enligt en källa till MT står Appelgren fortsatt högt på HV71:s önskelista. Även Anders Forsberg, som den gångna säsongen coachade Modo, finns med i diskussionerna.

Sportchefen Johan Hult säger till föreningens hemsida:

– Nu ligger vårt fokus på att rekrytera en ny huvudtränare samt att fylla de resterande platserna i truppen.

Under de senaste veckorna har det stormat rejält i SHL-klubben HV71. För ett par veckor sedan avslöjade Jönköpings-Posten att det finns en djupgående spricka mellan flera spelare och Andreas Johansson.

I omklädningsrummet ska Johansson ha fört ett inspirationsarbete som går ut på gröna och röda människor, som skulle avgöra om en spelare var ”på” eller ”av”. Flertalet spelare har ansett att det liknat mobbning.

Sportcheferna Johan Davidsson och Johan Hult sägs också ha velat kliva av sina uppdrag om Andreas Johansson påbörjar en ny säsong i föreningen. Parterna kom dock överens utåt sett och beskedet var att Johansson stannar i HV.

Vid lunchtid på fredagen meddelade dock Andreas Johansson att han med omedelbar verkan lämnar HV71.

– Det är Andreas som ytterst valt detta. Men det är ingen hemlighet att det har varit samarbetssvårigheter med den sportsliga ledningen, säger ordföranden Hans-Göran Frick till Jönköpings-Posten.

Högt på önskelistan

Den tidigare Leksandstränaren Andreas Appelgren har tidigare varit på HV:s radar. Nu vänds blickarna åter mot Mariestadsbon och enligt en källa till MT står Appelgren fortsatt högt på HV71:s önskelista. Även Anders Forsberg, som den gångna säsongen coachade Modo, finns med i diskussionerna.

Sportchefen Johan Hult säger till föreningens hemsida:

– Nu ligger vårt fokus på att rekrytera en ny huvudtränare samt att fylla de resterande platserna i truppen.