13 maj 2015 06:00

13 maj 2015 06:00

Halna får nya tränare

INNEBANDY

Sonny Boberg har valt att kliva av jobbet som tränare i division två-laget BK Halna. Boberg kommer i stället att fokusera på att spela. Han ersätts av David ”Helge” Hellgren och Hampus Carlsson, som närmast kommer från klubbens P00-lag.

Boberg hade erbjudande från andra klubbar men valde att stanna i Töreboda.

Även Dan Carlsson, Tonie Sundell och Christoffer Alesjö har valt Halna.

Sonny Boberg har valt att kliva av jobbet som tränare i division två-laget BK Halna. Boberg kommer i stället att fokusera på att spela. Han ersätts av David ”Helge” Hellgren och Hampus Carlsson, som närmast kommer från klubbens P00-lag.

Boberg hade erbjudande från andra klubbar men valde att stanna i Töreboda.

Även Dan Carlsson, Tonie Sundell och Christoffer Alesjö har valt Halna.