21 apr 2015 16:18

21 apr 2015 16:18

Bra helg för Töreboda HK

RIDSPORT: Ponnyhoppning i Mölltorp

Töreboda Hästklubb var väl representerade vid söndagens lokala ponnyhoppning i Mölltorp. Såväl ridskolans egna ponnyer som privatägda stod tillsammans med sina unga ryttare för fina insatser.

Hela nio ekipage försvarade Törebodas färger vid Mölltorps Ridsällskaps ponnytävlingar under söndagen. Lisa Wikström, Fanny Andersson, Felicia Koinberg, Nelly Kramer, Tyra Henningsson, Lovisa Agné, Tovasine Öfwerström, Rebecca Berglind och Josefin Billing var Törebodas tävlande i klasserna Lätt D och Lätt D+.

I Lätt D bedömning clear round fick Lisa Wikström och ridskoleponnyn Lovey Equus rosett efter en felfri runda.

Gota nästa

I dagens andra klass Lätt D två faser red Lisa Wikström, Tovasine Öfwerström, Rebecca Berglind, Josefin Billing och Nelly Kramer felfritt i grundomgången. Lisa och Tovasine red även fas två felfritt. Båda ritterna var snabba, men när alla ekipage ridit stod det klart att Lisas tid inte räckte till placering, medan Tovasine och Kenzoo Nobel placerade sig på tredje plats.

Töreboda Hästklubb har under senvintern och våren erbjudit klubbens ryttare extra träningar för att de ska vara väl rustade inför tävlingssäsongen. Redan nästa helg kommer många av ekipagen att tävla vid Tibrobygdens Ridklubb vid Gotacupens första omgång. Gotacupen rids i tre omgångar och vänder sig till ekipage som är i början av sin tävlingskarriär.

Hela nio ekipage försvarade Törebodas färger vid Mölltorps Ridsällskaps ponnytävlingar under söndagen. Lisa Wikström, Fanny Andersson, Felicia Koinberg, Nelly Kramer, Tyra Henningsson, Lovisa Agné, Tovasine Öfwerström, Rebecca Berglind och Josefin Billing var Törebodas tävlande i klasserna Lätt D och Lätt D+.

I Lätt D bedömning clear round fick Lisa Wikström och ridskoleponnyn Lovey Equus rosett efter en felfri runda.

Gota nästa

I dagens andra klass Lätt D två faser red Lisa Wikström, Tovasine Öfwerström, Rebecca Berglind, Josefin Billing och Nelly Kramer felfritt i grundomgången. Lisa och Tovasine red även fas två felfritt. Båda ritterna var snabba, men när alla ekipage ridit stod det klart att Lisas tid inte räckte till placering, medan Tovasine och Kenzoo Nobel placerade sig på tredje plats.

Töreboda Hästklubb har under senvintern och våren erbjudit klubbens ryttare extra träningar för att de ska vara väl rustade inför tävlingssäsongen. Redan nästa helg kommer många av ekipagen att tävla vid Tibrobygdens Ridklubb vid Gotacupens första omgång. Gotacupen rids i tre omgångar och vänder sig till ekipage som är i början av sin tävlingskarriär.

  • Johanna Drath