17 apr 2015 13:48

17 apr 2015 13:48

Linn går till ärkerivalen

MARIESTAD: Lämnar Leksand för Brynäs

Mariestadstjejen Linn Peterson byter Leksand mot ärkerivalen Brynäs.

– Det känns kanon och jag ser verkligen fram emot nästa säsong, säger Linn Peterson.

21-åringen inledde hockeykarriären i Mariestad Bois. Säsongen 2009/10 spelade hon i Hanhals IF innan det blev en flytt till Leksands hockeygymnasium samt spel i klubbens damlag. På meritlistan finns två junior-VM och ett ungdoms-OS med U18-landslaget. Linn Peterson har även fått möjlighet att dra på sig landslagströjan i Damkronorna vid några tillfällen.

Den gångna säsongen slutade Leksands damlag trea i Riksserien. Efter att ha slagit ut Brynäs i kvartsfinal tog slutspelsäventyret stopp i semifinalen mot slutliga SM-segraren Linköping.

Någon sjätte säsong i Leksandströjan blir det dock inte för Linn Peterson. På fredagen presenterades Mariestadstjejen som första nyförvärvet i Brynäs. Kontraktet sträcker sig över säsongen 2015/16.

– Brynäs känns som en bra förening för mig att fortsätta utvecklas i. Laget är på väg framåt och vill ta ytterligare kliv nästa säsong, och den resan vill jag absolut vara med på, säger Linn Peterson till klubbens hemsida.

– Linn är en härlig spelare med ett riktigt bra skott, säger Tony Östlund, damansvarig i Brynäs IF. Hon har kvalitén att bli riktigt duktig och vi kommer ge henne dem verktygen för att lyckas att ta nästa kliv i sin karriär.

21-åringen inledde hockeykarriären i Mariestad Bois. Säsongen 2009/10 spelade hon i Hanhals IF innan det blev en flytt till Leksands hockeygymnasium samt spel i klubbens damlag. På meritlistan finns två junior-VM och ett ungdoms-OS med U18-landslaget. Linn Peterson har även fått möjlighet att dra på sig landslagströjan i Damkronorna vid några tillfällen.

Den gångna säsongen slutade Leksands damlag trea i Riksserien. Efter att ha slagit ut Brynäs i kvartsfinal tog slutspelsäventyret stopp i semifinalen mot slutliga SM-segraren Linköping.

Någon sjätte säsong i Leksandströjan blir det dock inte för Linn Peterson. På fredagen presenterades Mariestadstjejen som första nyförvärvet i Brynäs. Kontraktet sträcker sig över säsongen 2015/16.

– Brynäs känns som en bra förening för mig att fortsätta utvecklas i. Laget är på väg framåt och vill ta ytterligare kliv nästa säsong, och den resan vill jag absolut vara med på, säger Linn Peterson till klubbens hemsida.

– Linn är en härlig spelare med ett riktigt bra skott, säger Tony Östlund, damansvarig i Brynäs IF. Hon har kvalitén att bli riktigt duktig och vi kommer ge henne dem verktygen för att lyckas att ta nästa kliv i sin karriär.