14 apr 2015 20:44

14 apr 2015 20:44

Andersson och Olsson fortsätter i Bois

ISHOCKEY

Martin Andersson och Emil Olsson har skrivit på för ytterligare en säsong i Mariestad Bois.

I veckan hoppas klubben presentera ytterligare några namn.

Martin Andersson och Emil Olsson har valt att fortsätta i Mariestads Bois-tröjan även nästa säsong.

Snart 21-årige anfallaren Martin Andersson bokfördes för 27 matcher i division ett förra året och har ett bokslut på sju poäng. Emil Olsson, som under förra säsongen var utlånad till sin moderförening, Töreboda HF, bokfördes för fyra matcher i division ett med Bois under 2014/2015. Den nyblivne 20-åringen var desto flitigare använd i J20-laget.

– Vi hoppas kunna presentera ytterligare några namn innan veckans slut, säger klubbens sportchef Ronny Johansson.

Martin Andersson och Emil Olsson har valt att fortsätta i Mariestads Bois-tröjan även nästa säsong.

Snart 21-årige anfallaren Martin Andersson bokfördes för 27 matcher i division ett förra året och har ett bokslut på sju poäng. Emil Olsson, som under förra säsongen var utlånad till sin moderförening, Töreboda HF, bokfördes för fyra matcher i division ett med Bois under 2014/2015. Den nyblivne 20-åringen var desto flitigare använd i J20-laget.

– Vi hoppas kunna presentera ytterligare några namn innan veckans slut, säger klubbens sportchef Ronny Johansson.