30 mar 2015 18:22

30 mar 2015 18:22

"Dalle" blir ny sportchef i Björklöven

Förra säsongen satte han ihop en rekordung trupp i Mariestad Bois som överraskande nog tog sig till playoff 1. Därefter försvann Daniel ”Dalle” Johansson som klubbchef i Mariestad och fick en liknande roll i Piteå.

Där har han imponerat så pass mycket att Björklöven nu värvat den förre Bois-spelaren som sportchef.

– Det känns mycket bra att vi kunnat rekrytera Daniel som ny sportchef. Han är målmedveten och ambitiös med ett starkt driv. Vi har gemensamma värderingar och syn på den sportsliga strategi som ska fortsätta utveckla klubben, säger Björklövens vd Fredric Åkerblom till klubbens hemsida.

Där har han imponerat så pass mycket att Björklöven nu värvat den förre Bois-spelaren som sportchef.

– Det känns mycket bra att vi kunnat rekrytera Daniel som ny sportchef. Han är målmedveten och ambitiös med ett starkt driv. Vi har gemensamma värderingar och syn på den sportsliga strategi som ska fortsätta utveckla klubben, säger Björklövens vd Fredric Åkerblom till klubbens hemsida.