29 mar 2015 19:05

29 mar 2015 19:05

Efter triumfen: "Nu ska vi bara köra på"

ISHOCKEY: Kval till superelit

Mariestad Bois J20 är klart för superelit.

Laget vann den tredje och avgörande matchen mot Tingsryd med 4–1.

– Nu ska vi fira i ett par timmar, säger segerorganisatören Henning Dahlberg.

Mariestad Bois har – om man vill – en plats i J20 superelit nästa säsong för första gången någonsin i klubbens historia. Trots att laget förlorade lördagens andra match borta mot Tingsryd (3–5) kunde man hitta tillbaka till sitt spel och lyckades vinna den tredje och avgörande playoffmatchen med 4–1.

Henning Dahlberg var matchens stora huvudperson med två mål och en assist.

”Jäkligt skönt”

– Äntligen! För många av oss är det tredje året som vi kvalar, så det är förbaskat skönt att bevisa att vi kan ta steget. Även om jag inte kommer få vara med nästa år så är det jäkligt skönt. Vi har visat för oss själva att vi kan, säger Dahlberg.

Tingsryd tog ledningen efter blott fem minuter, men sen var det mest Bois det handlade om i Karlskrona ishall. Osvar Olsson kvitterade drygt halvvägs in i den första akten innan Henning Dahlberg slog till två gånger om i mittenperioden. I den tredje akten spelade Dahlberg fram till Calvin Smith som satte spiken i kistan, 4–1, i numerärt underläge.

Stort för Smith

– Det var riktigt skönt. Vilket perfekt avslut på juniorkarriären. Det är fan det sjukaste jag varit med om i min karriär hittills, säger Smith.

– Vilket gäng, vilket lag, vilka krigare. Jag är så stolt över alla i laget. Det känns så underbart.

Smith har tillsammans med Dahlberg varit tongivande under hela kvalet och efter avancemanget lovade 19-åringarna att triumfen ska firas ordentligt.

– Ja, absolut. Jag har inget jobb eller nånting så nu ska vi bara köra på.

Tränaren som fört Mariestad till superelit för första gången heter Johan Eklund och hyllar laget.

– Det är ett fantastiskt gäng. Störtsköna killar som krigar och har träningsvilja. Det är grymma killar. Vi fick spela åtta playoffmatcher och vann sex av dem, säger Eklund.

– Det är en jättebra utbildning för killarna.

Även om det var glädje och firande i går återstår nu att se hur Mariestad Bois styrelse ställer sig kring att ha ett lag i J20 superelit. Som MT skrev i fredags innebär ett avancemang stora kostnader.

– Man får vara realistisk, det handlar om ekonomi också. Tingsryd som ändå har gjort en satsning på sitt lag har fått kvala två år i rad. Det är tufft. Jag vet inte hur många miljoner Färjestad och Frölunda lägger på sina lag, men det går inte jämföra med oss. Det är som att vi skulle jämföra våra A-lag, säger Eklund.

I ett sms till MT skriver Mariestad Bois ordförande Johan Henriksson att klubben ska ta ett beslut kring J20-lagets framtid i veckan.

Mål, Bois: Henning Dahlberg 2, Oscar Olsson, Calvin Smith.

Mariestad Bois har – om man vill – en plats i J20 superelit nästa säsong för första gången någonsin i klubbens historia. Trots att laget förlorade lördagens andra match borta mot Tingsryd (3–5) kunde man hitta tillbaka till sitt spel och lyckades vinna den tredje och avgörande playoffmatchen med 4–1.

Henning Dahlberg var matchens stora huvudperson med två mål och en assist.

”Jäkligt skönt”

– Äntligen! För många av oss är det tredje året som vi kvalar, så det är förbaskat skönt att bevisa att vi kan ta steget. Även om jag inte kommer få vara med nästa år så är det jäkligt skönt. Vi har visat för oss själva att vi kan, säger Dahlberg.

Tingsryd tog ledningen efter blott fem minuter, men sen var det mest Bois det handlade om i Karlskrona ishall. Osvar Olsson kvitterade drygt halvvägs in i den första akten innan Henning Dahlberg slog till två gånger om i mittenperioden. I den tredje akten spelade Dahlberg fram till Calvin Smith som satte spiken i kistan, 4–1, i numerärt underläge.

Stort för Smith

– Det var riktigt skönt. Vilket perfekt avslut på juniorkarriären. Det är fan det sjukaste jag varit med om i min karriär hittills, säger Smith.

– Vilket gäng, vilket lag, vilka krigare. Jag är så stolt över alla i laget. Det känns så underbart.

Smith har tillsammans med Dahlberg varit tongivande under hela kvalet och efter avancemanget lovade 19-åringarna att triumfen ska firas ordentligt.

– Ja, absolut. Jag har inget jobb eller nånting så nu ska vi bara köra på.

Tränaren som fört Mariestad till superelit för första gången heter Johan Eklund och hyllar laget.

– Det är ett fantastiskt gäng. Störtsköna killar som krigar och har träningsvilja. Det är grymma killar. Vi fick spela åtta playoffmatcher och vann sex av dem, säger Eklund.

– Det är en jättebra utbildning för killarna.

Även om det var glädje och firande i går återstår nu att se hur Mariestad Bois styrelse ställer sig kring att ha ett lag i J20 superelit. Som MT skrev i fredags innebär ett avancemang stora kostnader.

– Man får vara realistisk, det handlar om ekonomi också. Tingsryd som ändå har gjort en satsning på sitt lag har fått kvala två år i rad. Det är tufft. Jag vet inte hur många miljoner Färjestad och Frölunda lägger på sina lag, men det går inte jämföra med oss. Det är som att vi skulle jämföra våra A-lag, säger Eklund.

I ett sms till MT skriver Mariestad Bois ordförande Johan Henriksson att klubben ska ta ett beslut kring J20-lagets framtid i veckan.

Mål, Bois: Henning Dahlberg 2, Oscar Olsson, Calvin Smith.