23 jan 2015 09:31

29 jan 2015 05:55

Appelgren kliver av som sportchef

ISHOCKEY

Mariestadsbon Andreas Appelgren har klivit av som sportchef i SHL-laget Leksands IF.
– Jag koncentrerar mig bara på laget, säger Appelgren till SportExpressen.

Efter att Tommy Salo i mitten av december fick sparken som sportchef i Leksand tog huvudtränaren Andreas Appelgren temporärt över rollen. Leksands utsatta läge i SHL, där laget just nu parkerar under kvalstrecket, gör att Appelgren nu väljer att fokusera på laget fullt ut. Efter torsdagens 4–0-förlust mot suveräna serieledaren Skellefteå deklarerade han att klivit av som sportchef.

Klubbens vd Kjell Kruse dementerar uppgifterna om att han kommer att axla rollen som sportchef tillsammans med assisterande sportchefen Christer Siik.

– Andreas har haft en period på sig att fundera på om han skulle vara sportchef eller tränare och han lämnade besked i förrgår om det. Sedan har vi jobbat på en ny sportchef efter det och jag är inte alls sportchef. Då har vi nog missuppfattat varandra, säger Kruse.

Kruse säger till SportExpressen att en ny sportchef ska presenteras i helgen, efter lördagens styrelsemöte, och att personen i fråga förhoppningsvis ska vara på plats inom en ganska kort tid.

Efter att Tommy Salo i mitten av december fick sparken som sportchef i Leksand tog huvudtränaren Andreas Appelgren temporärt över rollen. Leksands utsatta läge i SHL, där laget just nu parkerar under kvalstrecket, gör att Appelgren nu väljer att fokusera på laget fullt ut. Efter torsdagens 4–0-förlust mot suveräna serieledaren Skellefteå deklarerade han att klivit av som sportchef.

Klubbens vd Kjell Kruse dementerar uppgifterna om att han kommer att axla rollen som sportchef tillsammans med assisterande sportchefen Christer Siik.

– Andreas har haft en period på sig att fundera på om han skulle vara sportchef eller tränare och han lämnade besked i förrgår om det. Sedan har vi jobbat på en ny sportchef efter det och jag är inte alls sportchef. Då har vi nog missuppfattat varandra, säger Kruse.

Kruse säger till SportExpressen att en ny sportchef ska presenteras i helgen, efter lördagens styrelsemöte, och att personen i fråga förhoppningsvis ska vara på plats inom en ganska kort tid.

null
null
null