16 okt 2014 14:59

23 jan 2015 14:43

Bra placering i tuff konkurrens

KONSTÅKNING

Mariestadsåkaren Ellen Salmonsson gjorde bra i från sig vid helgens elitserietävling i Enköping.

Där fanns åkare från hela Sverige som möts vid fyra olika tillfällen under hösten. Kval till denna serie görs med förra säsongens poäng. Ellen placerade sig på en 12:e plats i det tuffa startfältet med 28 tävlande.

Ellen är Mariestadsklubbens enda deltagare i slitserien denna säsong. Nu till helgen är det A-tävling i Göteborg för klubbens övriga A-åkare som gäller.

Mariestadsåkaren Ellen Salmonsson gjorde bra i från sig vid helgens elitserietävling i Enköping.

Där fanns åkare från hela Sverige som möts vid fyra olika tillfällen under hösten. Kval till denna serie görs med förra säsongens poäng. Ellen placerade sig på en 12:e plats i det tuffa startfältet med 28 tävlande.

Ellen är Mariestadsklubbens enda deltagare i slitserien denna säsong. Nu till helgen är det A-tävling i Göteborg för klubbens övriga A-åkare som gäller.